Pierwsze objawy zespołu Tourette'a mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie, zwykle różnią się charakterem i częstotliwością oraz zmniejszają się wraz z wiekiem. Stres, zmęczenie lub podekscytowanie mogą nasilać objawy (występowanie tików). Poniżej wymieniamy objawy zespołu Tourette’a występujące zarówno u dorosłych i dzieci, wraz z podziałem na tiki złożone i tiki proste. Następnie opisujemy, jak objawy mogą wpływać na osoby w zależności od ich wieku
Rodzaje objawów Tourette'a
Tiki ruchowe
- Mruganie oczami
- Grymasy twarzy
- Wzruszanie ramionami
- Szarpanie głową
- Podskakiwanie
- Skręcanie i/lub zginanie ciała
- Dotykanie lub wąchanie przedmiotów
- Powtarzanie zaobserwowanych ruchów
Tiki wokalne (tiki głosowe)
- Kaszel
- Oczyszczanie gardła
- Węszenie
- Szczekanie
- Tiki wokalne złożone:
- Powtarzanie słów lub zasłyszanych zwrotów
- Używanie nieprzyzwoitych, wulgarnych słów
- Powtarzanie własnej wypowiedzi bądź słów
Objawy u dorosłych
Alkohol i leki uspokajające, takie jak benzodiazepiny, mogą krótkotrwale łagodzić objawy zespołu Tourette’a. Między innymi z tego względu u części osób dorosłych cierpiących na to schorzenie, obserwuje się rozpowszechnienie nadużywania tych substancji. Budowanie świadomość konsekwencji wynikających z możliwego uzależnienia i odpowiednia opieka specjalistów są istotne w leczeniu zespołu Tourette’a.
Objawy u dzieci
Niektóre osoby mogą kontrolować swoje tiki przez krótki czas w pewnych sytuacjach społecznych, takich jak zajęcia w szkole. Wymaga to koncentracji, ale staje się łatwiejsze wraz z praktyką. Kontrolowanie tików jednak może być męczące. Po całym dniu prób kontrolowania tików, np. po powrocie do domu ze szkoły, może nastąpić ich nagłe wystąpienie, nasilenie tików.
Tiki mogą być mniej zauważalne podczas czynności wymagających wysokiego poziomu koncentracji, takich jak czytanie interesującej książki lub uprawianie sportu. Ze względu na wczesny początek tików, wiele dzieci dotkniętych tikami jest społecznie wycofanych z życia, z grup rówieśniczych. Może to sprzyjać rozwojowi zaburzeń osobowości, które opisano u 60% pacjentów z zespołem Tourette’a.
Współwystępujące schorzenia
Współistniejąca z zespołem Tourette’a depresja występuje u około jednej czwartej dotkniętych nim osób. Jeszcze wyższy jest wskaźnik współwystępowania ADHD, obserwuje się u 55% pacjentów z zespołem Tourette’a. Jednak najczęściej współwystępującą chorobą jest OCD ( aż 40% - 90%).