diagnostyka

Badanie QEEG: mapowanie mózgu

Co to jest QEEG?

QEEG (Quantitative Electroencephalography) lub popularnie nazywany Brain Mapping, czyli mapowanie mózgu to zaawansowana technika analizy elektroencefalografii, która umożliwia pomiar i analizę aktywności elektrycznej mózgu w sposób bardziej szczegółowy niż tradycyjne badanie EEG- w oparciu o analizę ilościową. Na podstawie QEEG tworzy się mapę mózgu, która pozwala określić ilościowo moc, ilość, rozkład i stosunek różnych fal mózgowych.

Jaka jest różnica między EEG a QEEG?

Standardowe badanie elektroencefalograficzne polega na rejestracji ogólnych wzorców fal mózgowych, co pozwala na ogólną ocenę stanu aktywności mózgu. Specjalista opisujący badanie, analizuje podstawowe cechy sygnału EEG, dzięki czemu jest w stanie wychwycić ewentualne nieprawidłowości, m.in., cechy świadczące o padaczce bądź innych wyżej wymienionych zaburzeniach. . Jednak QEEG idzie o krok dalej, umożliwiając dokładną analizę częstotliwości, amplitudy i wzorców fal mózgowych w różnych obszarach mózgu. Do analizy QEEG wykorzystywane są możliwości obliczeniowe komputera a nie sama analiza wzrokowa. To pozwala na uzyskanie bardziej precyzyjnych informacji na temat funkcjonowania mózgu pacjenta, takich jak dysfunkcje w określonych obszarach mózgu lub nierównowaga między różnymi rodzajami fal mózgowych

Co wykrywa badanie QEEG?

QEEG jest bardzo cennym elementem kompleksowej oceny w klinice Magwise. Pomaga zrozumieć aktywność elektryczną mózgu. Może pokazać, czy aktywność mózgu jest zbyt wysoka, czy zbyt niska w określonych częstotliwościach dla określonego stanu.

Badanie QEEG może być pomocne:

  • Jako dodatkowe narzędzie diagnostyczne w identyfikacji problemów poznawczych i psychicznych
  • W przewidywaniu reakcji na leki, na przykład prawdopodobnej reakcja na leki przeciwdepresyjne
  • W dostarczeniu cennych informacji przy tworzeniu spersonalizowanego planu leczenia i w śledzeniu postępów.
  • W dostarczaniu obiektywnych informacji wykorzystywanych do tworzenia spersonalizowanego programu EEG Biofeedback lub wyznaczenia protokołu leczenia za pomocą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS).

Możemy wykorzystać informacje z QEEG jako wskazówkę do określenia najskuteczniejszych rozwiązań, które pomogą Ci poprawić pamięć, zwiększyć koncentrację i uwagę, zminimalizować lęk, czy zwiększyć skuteczność leczenia różnych chorób neuropsychiatrycznych, m.in. depresji.

Znaczenie QEEG w doborze i monitorowaniu leczenia

QEEG odgrywa kluczową rolę w procesie diagnostycznym oraz w doborze i monitorowaniu leczenia zaburzeń neuropsychiatrycznych. Dzięki precyzyjnej analizie, lekarze mogą dokładniej zrozumieć aktywność mózgu pacjenta i dostosować leczenie w oparciu o te informacje. Jest to szczególnie istotne, ponieważ umożliwia spersonalizowane podejście terapeutyczne, dostosowane indywidualnie do pacjenta.

QEEG pozwala na monitorowanie efektów leczenia

Przedstawiony obraz z QEEG pokazuje efekty leczenia ADHD. Widoczna jest tu zmiana przed i po terapii EEG Biofeedback: w postaci obniżenia mocy fal beta. Wysoka fala beta w odprowadzeniach tylnych odpowiada za wzbudzenie i brak uwagi.

QEEG pozwala na indywidualny dobór terapii EEG Biofeedback oraz terapii TMS

QEEG jest wykorzystywane do doboru protokołu terapii EEG Biofeedback, jak również w personalizacji terapii przezczaszkową stymulacją magnetyczną mózgu (TMS). Opierając wybór metody leczenia na podstawie wyniku QEEG, możemy zwiększyć efektywność leczenia. W Magwise specjalizujemy się w terapii TMS i zapewniamy najlepsze możliwe rozwiązania, łącząc w swojej ofercie stymulację TMS z badaniem QEEG. Protokół terapii EEG Biofeedback zawsze podpieramy wynikami mini QEEG bądź pełnego badania QEEG.

Przywrócenie prawidłowej aktywności mózgu po terapii EEG Biofeedback

KONTAKT - QEEG WARSZAWA

Aby dowiedzieć więcej zapraszamy do kontaktu z Kliniką Magwise, gdzie wykonujemy i interpretujemy zarówno badanie EEG jak i QEEG.

FAQ

Nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie? Skontaktuj się z nami.
Jak się przygotować do badania QEEG?
  • Przed wizytą umyj włosy szamponem, ale nie używaj odżywki na noc przed badaniem. Nie używaj żadnych produktów do pielęgnacji włosów, takich jak lakiery czy żele.
  • Dzień przed badaniem nie należy spożywać alkoholu, środków odurzających ani leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy (nasennych, uspokajających).
  • Unikaj spożywania pokarmów i napojów zawierających kofeinę/guaranę przed badaniem.
  • Postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza dotyczącymi ilości snu w noc poprzedzającą badanie.
  • Zjedz regularnie posiłek. Niski poziom cukru we krwi może mieć negatywny wpływ na wyniki badania.
  • Poinformuj prowadzącego badanie o wszystkich przyjmowanych lekach (na receptę i bez recepty) oraz suplementach ziołowych.
  • Pacjent powinien zażyć leki przyjmowane na stałe zgodnie z zaleceniami. Przed badaniem zostaniesz poinformowany o postępowaniu.
  • Po badaniu na włosach i skórze głowy pozostaje żel, warto zabrać ze sobą ręcznik w celu osuszenia włosów, dodatkowo jest dostępna suszarka w CM Magwise.
  • Dwa dni przed terminem badania, przy potwierdzaniu obecności na nim, przesłana zostaje pacjentowi broszura informacyjna do badania QEEG.
Jak przebiega badanie QEEG?

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Do jego wykonania wykorzystuje się specjalną aparaturę, czyli elektroencefalograf. Badanie zaczyna się od przygotowania czepka EEG i nałożenia przewodzącego żelu. Podczas badania pacjent jest głównie proszony o odpoczynek z zamkniętymi oczami. Jednak pacjent może zostać poproszony o wykonanie kilku prostych zadań, które będą stymulować różne obszary mózgu. Niektóre z tych obejmują otwieranie i zamykanie oczu, czy wykonywanie prostych działań matematycznych w myślach. Badanie odbywa się w pozycji siedzącej. W trakcie badania nie należy się poruszać ani rozmawiać.

Ile trwa badanie QEEG?

Na badanie QEEG warto zarezerwować sobie około 45 minut. Sam zapis trwa około 15 minut, warto jednak być na miejscu 15 min wcześniej, aby się wyciszyć, napić wody, skorzystać z toalety.

Jaka jest różnica między badaniem EEG a badaniem QEEG?

Badanie EEG i badanie QEEG to dwa odrębne badania.

Badanie EEG to badanie z opisem jakościowym wykonywanym przez lekarza neurologa. Jest to opis, który umożliwia ocenę “okiem” lekarza ewentualnych nieprawidłowości w zapisie EEG. Wynik ma formę opisową. EEG ilościowe jest kluczowym narzędziem w diagnostyce neurologicznej. Najczęściej wykorzystywane do diagnostyki zaburzeń snu, czy epilepsji.

Badanie QEEG to badanie z opisem ilościowym wykonywanym przez specjalistę za pomocą specjalnego programu, który wykorzystuje moce obliczeniowe komputera do oceny amplitud poszczególnych fal mózgowych i ich lokalizacji przestrzennej. Wynik ma postać graficzną oraz opisową. Najczęściej wykorzystywany do personalizacji terapii TMS, EEG Biofeedback, farmakologicznej a także do oceny efektów terapii. Pomocniczo jako narzędzie diagnostyczne, które może być następnie wykorzystane przez lekarza.