diagnostyka
Badanie QEEG: mapowanie mózgu
Co to jest QEEG?
QEEG (Quantitative Electroencephalography) lub popularnie nazywany Brain Mapping, czyli mapowanie mózgu to zaawansowana technika analizy elektroencefalografii, która umożliwia pomiar i analizę aktywności elektrycznej mózgu w sposób bardziej szczegółowy niż tradycyjne badanie EEG- w oparciu o analizę ilościową. Na podstawie QEEG tworzy się mapę mózgu, która pozwala określić ilościowo moc, ilość, rozkład i stosunek różnych fal mózgowych.
Jaka jest różnica między EEG a QEEG?
Standardowe badanie elektroencefalograficzne polega na rejestracji ogólnych wzorców fal mózgowych, co pozwala na ogólną ocenę stanu aktywności mózgu. Specjalista opisujący badanie, analizuje podstawowe cechy sygnału EEG, dzięki czemu jest w stanie wychwycić ewentualne nieprawidłowości, m.in., cechy świadczące o padaczce bądź innych wyżej wymienionych zaburzeniach. . Jednak QEEG idzie o krok dalej, umożliwiając dokładną analizę częstotliwości, amplitudy i wzorców fal mózgowych w różnych obszarach mózgu. Do analizy QEEG wykorzystywane są możliwości obliczeniowe komputera a nie sama analiza wzrokowa. To pozwala na uzyskanie bardziej precyzyjnych informacji na temat funkcjonowania mózgu pacjenta, takich jak dysfunkcje w określonych obszarach mózgu lub nierównowaga między różnymi rodzajami fal mózgowych
Co wykrywa badanie QEEG?
QEEG jest bardzo cennym elementem kompleksowej oceny w klinice Magwise. Pomaga zrozumieć aktywność elektryczną mózgu. Może pokazać, czy aktywność mózgu jest zbyt wysoka, czy zbyt niska w określonych częstotliwościach dla określonego stanu.
Badanie QEEG może być pomocne:
- Jako dodatkowe narzędzie diagnostyczne w identyfikacji problemów poznawczych i psychicznych
- W przewidywaniu reakcji na leki, na przykład prawdopodobnej reakcja na leki przeciwdepresyjne
- W dostarczeniu cennych informacji przy tworzeniu spersonalizowanego planu leczenia i w śledzeniu postępów.
- W dostarczaniu obiektywnych informacji wykorzystywanych do tworzenia spersonalizowanego programu EEG Biofeedback lub wyznaczenia protokołu leczenia za pomocą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS).
Możemy wykorzystać informacje z QEEG jako wskazówkę do określenia najskuteczniejszych rozwiązań, które pomogą Ci poprawić pamięć, zwiększyć koncentrację i uwagę, zminimalizować lęk, czy zwiększyć skuteczność leczenia różnych chorób neuropsychiatrycznych, m.in. depresji.