Choroby leczone w klinice magwise

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona to przewlekłe, postępujące schorzenie neurodegeneracyjne, które wpływa na układ nerwowy człowieka. Po raz pierwszy opisał ją James Parkinson już w 1817 roku.

Co jest przyczyną choroby Parkinsona?

Z medycznego punktu widzenia przyczyną choroby jest utrata komórek nerwowych w obszarze mózgu odpowiedzialnym za kontrolę ruchu i koordynację. W mniej medycznej próbie scharakteryzowania, w chorobie Parkinsona chory traci możliwość funkcjonowania, a władzę nad jego kończynami, twarzą, mową przejmuje drżenie, zesztywnienie mięśni, monotonia głosu etc. Funkcjonowanie bez władzy nad własnym ciałem jest niezwykle trudne. Wiemy, że choroba Parkinsona jest spowodowana utratą dopaminy. Jest ona niezwykle ważnym neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przekazywanie sygnałów w mózgu. Natomiast przyczyny choroby Parkinsona i utraty komórek nerwowych są wciąż nieznane. Uważa się, że za chorobę Parkinsona odpowiedzialne są czynniki genetyczne jak i czynniki środowiskowe.

Choroba Parkinsona - objawy:

Objawy choroby Parkinsona mogą się różnić, ale najczęstsze z nich to:

  • Drżenie
  • Sztywność mięśni
  • Zaburzenia równowagi i spowolnienie ruchowe
  • Zaburzenia postawy ciała
  • Trudności w mówieniu i połykaniu
  • Drżenie spoczynkowe i trzęsienie rąk w spoczynku
  • Objawy psychiczne w tym: niestabilność emocjonalna i depresja
  • Zmiany w funkcjonowaniu układu autonomicznego, takie jak problemy z kontrolą ciśnienia krwi i trudności z oddawaniem moczu.

Przebieg choroby Parkinsona

W przebiegu choroby Parkinsona nie można mówić o jednym prawidłowym scenariuszu. Choroba Parkinsona może różnić się u poszczególnych osób, ale ogólnie jest to schorzenie postępujące. W typowym przebiegu wyróżnia się stadia choroby Parkinsona:

W początkowej fazie nie ma znaczących objawów choroby. Mogą wystąpić subtelne objawy, takie jak lekkie drżenie jednej ręki lub opór podczas poruszania się. Wśród wczesnych objawów choroby Parkinsona może pojawić się również subtelne spowolnienie ruchów i łagodne problemy równowagi. Objawy te mogą być początkowo łagodne i.... bagatelizowane.

Stadium umiarkowane. W miarę postępu choroby objawy stają się bardziej zauważalne i wpływają na codzienne funkcjonowanie. Drżenie i sztywność mogą się nasilić, a spowolnienie ruchów może utrudniać wykonywanie prostych czynności, takich jak pisanie czy ubieranie się. Mogą wystąpić również problemy z równowagą, co zwiększa ryzyko upadków.

Stadium zaawansowane. W zaawansowanej fazie choroby Parkinsona objawy są poważniejsze i znacząco wpływają na zdolność pacjenta do wykonywania codziennych czynności. Sztywność mięśni może być bardzo uciążliwa, co ogranicza ruchliwość i prowadzi do trudności z chodzeniem. W zaawansowanej fazie mogą pojawić się również trudności z mówieniem, pogorszenie równowagi i koordynacji, a także problemy z połykaniem.

Stadium zaawansowane z powikłaniami. W niektórych przypadkach, po wielu latach choroby Parkinsona, mogą pojawić się powikłania związane z leczeniem. Wśród nich mogą być: fluktuacje w działaniu leków, tzw. on-off, kiedy objawy nieregularnie ulegają poprawie i pogorszeniu, dyskinezy (niekontrolowane ruchy), zaburzenia neuropsychiatryczne, takie jak halucynacje czy problemy z pamięcią.

Przebieg choroby Parkinsona jest bardzo indywidualny i może różnić się u poszczególnych pacjentów. Choroba Parkinsona ma wpływ nie tylko na samych pacjentów, ale także na ich rodziny i bliskich, funkcjonowanie społeczne. Wymaga wieloaspektowego podejścia, opieki i wsparcia ze strony specjalistów medycznych, aby pomóc pacjentom w zarządzaniu objawami i utrzymaniu jak najlepszej jakości życia.

Leczenie choroby Parkinsona

Celem terapii choroby Parkinsona jest złagodzenie jej objawów i poprawa jakości życia pacjenta. Niestety, choroba Parkinsona, mimo sporej wiedzy na jej temat, wciąż jest schorzeniem, którego skutki można łagodzić, ale nie wyleczyć.
  • farmakoterapia
  • rehabilitacja ruchowa
  • wsparcie psychologiczne
  • nieinwazyjne metody stymulacji mózgu (TMS, TPS) - istnieje coraz większa ilość dowodów naukowych na skuteczność obydwu metod, zwłaszcza w przypadkach, gdy nasilenie objawow znacząco ogranicza codzienne funkcjonowanie
  • leczenie neurochirurgiczne - tzw. głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS), czyli wszczepienie implantu (elektrody) który wysyła impulsy elektryczne do określonej części mózgu i pozwala na modulację jego aktywności.
  • Interwencja żywieniowa: dieta bogata w antyoksydanty, błonnik i zdrowe tłuszcze wspiera zdrowie mózgu. U pacjentów przyjmujących lewodopę konieczne jest zmodyfikowanie podaży białka, tak by zapewnić prawidłowy metabolizm leku. Są to jedne z czynników, które psychodietetyk bierze pod uwagę ustalając plan leczenia.

Leczenie choroby Parkinsona dostępne w Magwise

Publikacje naukowe

Wagle Shukla A, Shuster JJ, Chung JW, Vaillancourt DE, Patten C, Ostrem J, Okun MS. Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation (rTMS) Therapy in Parkinson Disease: A Meta-Analysis. PM R. 2016 Apr;8(4):356-366. PMCID: PMC5540142.

Deng S, Dong Z, Pan L, Liu Y, Ye Z, Qin L, Liu Q, Qin C. Effects of repetitive transcranial magnetic stimulation on gait disorders and cognitive dysfunction in Parkinson's disease: A systematic review with meta-analysis. Brain Behav. 2022 Aug;12(8):e2697. PMCID: PMC9392523.

Li R, He Y, Qin W, Zhang Z, Su J, Guan Q, Chen Y, Jin L. Effects of Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation on Motor Symptoms in Parkinson's Disease: A Meta-Analysis. Neurorehabil Neural Repair. 2022 Jul;36(7):395-404. PMID: 35616427.

Specjaliści zajmujący się leczeniem choroby Parkinsona