Choroby leczone w klinice magwise

Migrena

Migrena jest neurologicznym schorzeniem, które manifestuje się nawracającymi napadami silnego bólu głowy. Migrena nie to nie jest zwyczajny ból głowy. To ból, który wyłączą z życia, funkcjonowania, jest nieprzewidywalny.

Objawy migreny

W przypadku objawów trzeba przyjąć rozróżnienie na dwa wyżej wymienione typy i tak:

- Migrena bez aury (migrena typowa) to silny, pulsujący ból głowy. W tym przypadku mamy do czynienia z bólem głowy, który zazwyczaj dotyka jednej strony. Ból może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Mogą występować dodatkowe objawy, takie jak: nudności, wymioty, światłowstręt, dźwiękowstręt, zmęczenie i nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne i/lub uczucie pogorszenia ogólnego samopoczucia.

- Migrena z aurą. Słowo aura obejmuje tzw. przedobjawy napadów migreny, które występują zazwyczaj przed pojawieniem się bólu głowy. Może to obejmować zaburzenia widzenia (np. mroczki, migotanie świateł), zaburzenia czucia, trudności w mówieniu lub zaburzenia neurologiczne.

Leczenie migreny

Leczenie migreny obejmuje zarówno łagodzenie objawów w trakcie napadów migrenowych (leczenie doraźne), jak i profilaktykę mającą na celu zmniejszenie częstotliwości i nasilenia napadów.
  • Leki przeciwbólowe: leki takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), mogą pomóc w łagodzeniu bólu migrenowego. Niektóre preparaty zawierają również kombinację leków przeciwbólowych i przeciwwymiotnych.
  • Leki przeciwmigrenowe: istnieją specjalne leki przeciwmigrenowe, takie jak tryptany, które mogą być skuteczne w łagodzeniu bólu migrenowego oraz redukcji nudności i wymiotów. - Terapia behawioralna: terapia behawioralna, takie jak biofeedback, terapia relaksacyjna i techniki zarządzania stresem, może pomóc w redukcji częstotliwości i nasilenia migreny.
  • Farmakoterapia profilaktyczna: w niektórych przypadkach, np. częstych i uporczywych napadów migrenowych, lekarz może przepisać leczenie profilaktyczne, takie jak beta-blokery, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwnadciśnieniowe lub leki przeciwdepresyjne, w celu zmniejszenia częstotliwości i nasilenia napadów.
  • Modyfikacje stylu życia: unikanie wyzwalaczy migrenowych, takich jak stres, niedobór snu, pewne pokarmy czy substancje chemiczne, może być pomocne w zapobieganiu napadom migrenowym.
  • Terapia toksyną botulinową stanowi małoinwazyjne i długotrwałe rozwiązanie w leczeniu migreny przewlekłej. Pomaga zredukować ból oraz zmniejszyć częstotliwość dni migrenowych.
  • Psychodietetyka: Wspomaganie leczenia migreny poprzez dietę polega na eliminowaniu pokarmów, które mogą wywoływać ataki. Sposób ewentualnej eliminacji, lub ponowne wprowadzanie produktów powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą specjalisty. U niektórych pacjentów korzyści może przynieść dieta niskohistaminowa lub stosowanie substancji ułatwiających rozkład histaminy. Utrzymywanie stabilnego poziomu cukru we krwi poprzez spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym, takich jak np. pełnoziarniste produkty, może pomóc w redukcji migren. Dodatkowo, suplementacja magnezem, witaminą B2 i kwasami omega-3 może wspierać zmniejszenie częstotliwości i intensywności migren. Są to jedne z wielu czynników, które psychodietetyk bierze pod uwagę ustalając plan leczenia.
  • Leczenie endokrynologiczne: migrena może występować w okresie okołomenopauzalnym, w takim przypadku możliwe jest zastosowanie hormonalnej terapii HTM.

Specjaliści zajmujący się leczeniem migreny