Według kryteriów diagnostycznych ICD-11, chorobę afektywną dwubiegunową można podzielić na kilka podtypów: ChAD typ I, ChAD typ II. Różnicuje się je głównie na podstawie charakteru epizodów afektywnych (maniakalnych, hipomaniakalnych, depresyjnych) oraz ich nasilenia i przebiegu.
Choroba afektywna dwubiegunowa typu 1
Typ choroby afektywnej dwubiegunowej-I (ChAD-I) charakteryzuje się epizodami maniakalnymi, z objawami depresji lub bez objawów depresji. Osoba cierpiąca na chorobę afektywną dwubiegunową typu I doświadcza epizodów maniakalnych, które trwają tydzień lub dłużej. Epizod manii może być tak poważny, że bywa konieczna hospitalizacja w celu złagodzenia objawów. Epizod depresji w historii choroby nie jest konieczny do postawienia diagnozy ChAD-I, ale może występować u części chorych.
Choroba afektywna dwubiegunowa typu 2
Zaburzenie afektywne dwubiegunowe typu II (ChAD-I) charakteryzuje się występowaniem zarówno epizodów maniakalnych, jak i depresyjnych. Mania, której doświadczają osoby w przebiegu ChAD typu II jest zwykle mniej dotkliwa niż mania, której doświadczają osoby z ChAD typu I – mowa wtedy o hipomanii (łagodniejszej postaci manii).
Zaburzenie cyklotymiczne
Zaburzenie cyklotymiczne charakteryzuje się przewlekłą niestabilność nastroju trwającą ponad dwa lata, składająca się z kilku okresów hipomanii i subdepresji (drażliwość u dzieci i młodzieży). Mania i depresja w tym zaburzeniu są zwykle mniej nasilone niż w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej-I lub choroby afektywnej dwubiegunowej-II.
Spektrum zaburzeń afektywno dwubiegunowych
Warto pamiętać, że objawy ChAD są zróżnicowane i obraz kliniczny jest szerszy niż w powyższych trzech kategoriach. Do spektrum zaburzeń afektywno dwubiegunowych kryteria diagnostyczne ICD-11 zaliczają również epizody mieszane, oraz manię i hipomanię wywołaną lekami przeciwdepresyjnymi.
- Inne określone zaburzenia afektywne dwubiegunowe (6A60.Y)
- Nieokreślone zaburzenie afektywne dwubiegunowe (6A60.Z)
Zaburzenia ze spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej są prawdopodobnie częstsze niż zaburzenia ChAD- I i ChAD-II. Ponadto aż połowa osób z dużą depresją (ang. major depressive disorder, MDD) wykazuje oznaki podprogowej dwubiegunowości. Zaburzenia ze spektrum ChAD, są często związane ze zwiększonym ryzykiem przejścia w postać ChAD- I i ChAD-II. Niewykrycie zaburzeń ze spektrum często prowadzi do nieprawidłowej lub opóźnionej diagnozy oraz nieskutecznego leczenia.