Choroba Alzheimera zwykle zaczyna się od utraty pamięci krótkotrwałej. Pamięć krótkotrwała jest kluczowym i niezwykle ważnym krokiem w przypadku każdej części naszego zachowania. Większość z nas przez całe życie doświadcza jakiejś formy utraty pamięci krótkotrwałej, na przykład częstego zapominania, gdzie zaparkowaliśmy samochód.. Jednakże utrata pamięci krótkotrwałej obserwowana we wczesnych fazach choroby Alzheimera jest znacznie poważniejsza. Odtworzenie Informacji nie udaje się nawet w przypadku użycia wskazówek a z czasem następuje postępująca utrata pamięci. Normalna utrata pamięci nie wykazuje postępującego pogorszenia, a jeśli tak, to nie tak gwałtownego, jak obserwowane w chorobie Alzheimera. U około 50% pacjentów z chorobą Alzheimera mogą pojawić się objawy psychotyczne, halucynacje i urojenia.
Jakie są etapy Alzheimera? Jak zachowuje się człowiek chory na Alzheimera?
Poniższe etapy dają ogólne wyobrażenie o przebiegu i postępowaniu choroby Alzheimera
Wczesne stadium choroby Alzheimera (łagodne)
We wczesnym stadium choroby Alzheimera dana osoba może funkcjonować niezależnie. Nadal może prowadzić samochód, pracować i uczestniczyć w życiu społecznym. Mimo to chory może mieć wrażenie, że ma zaniki pamięci, takie jak zapominanie znajomych słów lub lokalizacji przedmiotów codziennego użytku.
Objawy mogą nie być powszechnie widoczne na tym etapie, ale rodzina i bliscy przyjaciele mogą to zauważyć, a lekarz będzie w stanie zidentyfikować objawy za pomocą określonych narzędzi diagnostycznych.
Typowe trudności obejmują:
- Wymyślanie właściwego słowa lub imienia.
- Zapamiętywanie imion przy poznawaniu nowych osób.
- Trudności z wykonywaniem zadań w otoczeniu społecznym lub w pracy.
- Zapominanie przeczytanego materiału.
- Utrata lub zgubienie cennego przedmiotu.
- Doświadczanie zwiększonych problemów z planowaniem lub organizacją.
Średnie stadium choroby Alzheimera (umiarkowane)
Demencja w średnim stadium jest zazwyczaj najdłuższą fazą, może trwać przez wiele lat. Wraz z postępem choroby, osoba z chorobą Alzheimera będzie wymagała większego poziomu opieki.
W średnim stadium choroby Alzheimera objawy demencji są bardziej wyraźne. Osoba może mylić słowa, być sfrustrowana lub zła i zachowywać się w nieoczekiwany sposób, na przykład odmawiając kąpieli. Uszkodzenie komórek nerwowych w mózgu może również utrudniać osobie wyrażanie myśli i wykonywanie rutynowych zadań bez pomocy.
Objawy, które różnią się w zależności od osoby, mogą obejmować
- Zapominanie o wydarzeniach lub historii osobistej.
- Uczucie nastroju lub wycofania, szczególnie w sytuacjach stanowiących wyzwanie społeczne lub psychiczne.
- Doświadczanie dezorientacji co do tego, gdzie się znajduje lub jaki jest dzień.
- Wymaganie pomocy w wyborze odzieży odpowiedniej do pory roku lub okazji.
- Problemy z kontrolowaniem pęcherza i jelit.
- Doświadczanie zmian we wzorcach snu, takich jak spanie w ciągu dnia i niepokój w nocy.
- Wykazywanie zwiększonej tendencji do błądzenia i gubienia się.
- Wykazywanie zmian osobowości i zachowania, w tym podejrzliwości i urojeń lub kompulsywnych, powtarzających się zachowań, takich jak wykręcanie rąk lub rozdrabnianie chusteczek.
W środkowym stadium osoba cierpiąca na chorobę Alzheimera może nadal uczestniczyć w codziennych czynnościach z pomocą. Ważne jest, aby dowiedzieć się, co dana osoba może jeszcze zrobić lub znaleźć sposoby na uproszczenie zadań. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na bardziej intensywną opiekę, opiekunowie mogą rozważyć opiekę zastępczą lub ośrodek dzienny dla dorosłych, aby mogli mieć tymczasową przerwę w opiece, podczas gdy osoba żyjąca z chorobą Alzheimera nadal otrzymuje opiekę w bezpiecznym środowisku.
Późne stadium choroby Alzheimera (ciężkie)
Osoby w tym stadium choroby tracą zdolność reagowania na otoczenie, prowadzenia rozmowy i ostatecznie kontrolowania ruchów. Mogą nadal wypowiadać słowa lub frazy, ale komunikowanie bólu staje się trudne. Wraz z dalszym pogarszaniem się pamięci i zdolności poznawczych, mogą wystąpić znaczące zmiany osobowości, a osoby wymagają intensywnej opieki.
Na tym etapie chorzy mogą:
- Wymagać całodobowej pomocy w codziennej opiece osobistej.
- doświadczać utraty świadomości ostatnich doświadczeń oraz otoczenia
- Doświadczać zmian w zdolnościach fizycznych, w tym chodzenia, siedzenia i ewentualnie połykania.
- Mają trudności z komunikacją.
- Stają się podatni na infekcje, zwłaszcza zapalenie płuc.
W późnym stadium choroby Alzheimera chory może nadal korzystać z interakcji z otoczeniem, na przykład słuchając relaksującej muzyki lub otrzymując wsparcie poprzez delikatny dotyk. Hospicjum może przynieść ogromne korzyści osobom w końcowym stadium choroby Alzheimera i innych demencji oraz ich rodzinom.
Na co umierają chorzy na Alzheimera?
Choroba Alzheimera prowadzi do stopniowej utraty zdolności samodzielnego funkcjonowania. Ponadto, osoby z zaawansowaną chorobą Alzheimera mogą przestać jeść i pić, co prowadzi do wyniszczenia organizmu, co zwiększa ryzyko infekcji i innych powikłań zdrowotnych. Często to te powikłania, takie jak zapalenie płuc, które są bezpośrednią przyczyną zgonu u pacjentów z Alzheimera. Najczęstszą przyczyną śmierci pacjentów z chorobą Alzheimera jest zachłystowe zapalenie płuc. Dzieje się tak, gdy z powodu trudności w połykaniu spowodowanych chorobą, osoba nieumyślnie wdycha cząstki jedzenia, płyny.
Zrozumienie, cierpliwość i odpowiednia opieka medyczna mogą znacząco wpłynąć na jakość życia pacjentów i ich rodzin w trudnym czasie, jaki niesie za sobą choroba Alzheimera.
Postęp choroby, czyli: Jak długo można żyć z chorobą Alzheimera?
Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera żyją średnio od trzech do 11 lat od zdiagnozowania. Niektórzy żyją jednak 20 lat lub dłużej. Stopień zaawansowania choroby w momencie postawienia diagnozy może wpływać na oczekiwaną długość życia. Bardzo istotnym czynnikiem jest wprowadzenia leczenia. Innowacyjne metody mogą znacząco polepszyć proces terapeutyczny.