10 września Dniem Zapobiegania Samobójstwom
10 września Dniem Zapobiegania Samobójstwom
Ideą Dnia Zapobiegania Samobójstwom jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej, niestety często pomijanych aktów samobójczych, a statystyki w Polsce są zatrważające. Nie ma większej wartości niż życie ludzkie, niestety jest ono bardzo kruche.
W naszym kraju wg. statystyki z 2020 roku więcej ludzi ginie z powodu śmierci samobójczej niż w wyniku wypadku samochodowego, tę tendencję możemy zauważyć już od 2012 roku. Najczęstszym powodem, jak wynika z danych policji, chęci odebrania sobie życia są: choroby i zaburzenia psychiczne, kwestie finansowe, problemy miłosne oraz przemoc i kłótnie rodzinne.
W naszym kraju wg. statystyki z 2020 roku więcej ludzi ginie z powodu śmierci samobójczej niż w wyniku wypadku samochodowego
„Próby samobójcze najczęściej połączone są z wysokim stresem bądź zaburzeniami nastroju. Często osoby, które chcą targnąć się na swoje życie dają sygnały bliskim i najbliższemu otoczeniu. Musimy, jako społeczeństwo, nauczyć się słuchać i odpowiednio reagować na tego typu komunikaty. Niestety okres pandemii spotęgował poczucie lęku i stresu, co niestety widoczne jest w moim gabinecie.” - mówi mgr Agnieszka Sulik.
Osoby, które są nawiedzane przez myśli samobójcze często wysyłają bliskim sygnały, które wcześnie „wychwycone” mogą pomóc zapobiec próbie samobójczej. Sztuka rozmowy stanowi jeden z kluczowych elementów. Szczera rozmowa, zapoznanie się z problemami drugiej osoby i jej emocjami pozwala zmniejszyć napiętnowanie, co być może będzie pierwszym krokiem do poszukiwania pomocy u specjalisty.
„Nie ma złotej recepty na pomoc osobie, która myśli o samobójstwie. Jeżeli widzimy, że ktoś może mieć tego typu myśli, należy podjąć z nią próbę rozmowy”.- Agnieszka Sulik.
Nigdy nie jest łatwo rozmawiać o swoich problemach, tym bardziej, gdy nasi bliscy nie chcą tego robić. Czasem jednak możemy wychwycić sygnały, które będą pretekstem do nawiązania kontaktu. Jeżeli widzimy zmiany w ich zachowaniu tj. zła, nieadekwatna do realiów ocena siebie czy swoich zachowań, utrata zainteresowania swoim wyglądem, ucieczka w używki, zmiany w nawykach żywieniowych lub częste wtrącenia „nie mam nic do stracenia” czy „lepiej będzie beze mnie” są sygnałami, ale i pretekstami do rozpoczęcia rozmowy. Nie starajmy się stawiać tez lub nie dodawajmy otuchy poprzez „dobre rady”. Słuchajmy, zadawajmy pytania i skłońmy bliskiego do podjęcia kroków, aby otrzymać profesjonalną pomoc.
„Zapamiętajmy sygnały ostrzegawcze, nie obiecujmy bliskiemu, że deklarację chęci popełnienia samobójstwa utrzymamy w sekrecie - nawet jeśli jesteśmy o to proszeni. Unikajmy dyskusji i oceniania, starajmy się nie zadawać pytania „dlaczego?” i przede wszystkim szukajmy pomocy u specjalistów- w ten sposób możemy uratować komuś życie” - Agnieszka Sulik.
W sytuacjach nagłych, profesjonalną pomoc można uzyskać w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Pomoc ta, jest bezpłatna, a potrzebujący nie musi posiadać ubezpieczenia. Innym ośrodkiem do którego możemy zgłosić się po pomoc są Centra Zdrowia Psychicznego,w punktach koordynacyjno-zgłoszeniowych czekają specjaliści - pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra- nie obowiązują zapisy. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem dzwoniąc telefon alarmowy 112.
Źródło:
Przeczytaj nasze artykuły
Karolina Poczopko