Terapie

Terapia toksyną botulinową

Toksyna botulinowa (popularnie: botoks) choć głównie kojarzy się z metodą stosowaną w medycynie estetycznej, może być również stosowana w leczeniu migreny przewlekłej, bruksizmu a także łagodzeniu objawów wielu innych zaburzeń neurologicznych, oferując pacjentom skuteczne i bezpieczne rozwiązanie. Poniżej wyjaśniamy, jak leczenie botoksem może Ci pomóc i jak wygląda przebieg terapii.

Terapia toksyną botulinową w neurologii - na czym polega?

Terapia toksyną botulinową to procedura medyczna, która polega na wykorzystaniu toksyny botulinowej do leczenia schorzeń neurologicznych poprzez tymczasowe osłabienie mięśni. Podobnie jak w przypadku kosmetyki zmarszczek, lekarz wstrzykuje toksynę botulinową w miejscu związanym z objawem lub w jego pobliżu. Rezultaty są zwykle szybkie, a korzyści mogą utrzymywać się do sześciu miesięcy.

Toksyna botulinowa - co to jest?

Toksyna botulinowa jest naturalnie występującym białkiem, neurotoksyną, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat została przekształcona w bezpieczny i skuteczny lek do terapii wielu różnych schorzeń neurologicznych, w tym niektórych zaburzeń ruchowych.

Terapia toksyną botulinową- mechanizm działania

Toksyna botulinowa (botulina) działa poprzez blokowanie neuroprzekaźnika (acetylocholiny) biorącego udział w skurczu mięśni. Terapia toksyną botulinową pozwala na rozluźnienie mięśni (tymczasowe, miejscowe i w pełni odwracalne porażenie mięśni), dzięki czemu likwiduje ich nadmierny przykurcz, łagodząc objawy, takie jak ból i sztywność mięśni.

Jak możemy Ci pomóc?

Jak możemy Ci pomóc?

Zobacz, w jakich zaburzeniach leczenie toksyną botulinową może pomóc.
  • migrena przewlekła
  • bruksizm
  • blefarospazm (kurcz powiek)
  • połowiczy kurcz twarzy

Korzyści z zastosowania terapii botulinowej w leczeniu schorzeń neurologicznych

Terapia botulinowa oferuje szeroki wachlarz korzyści dla pacjentów cierpiących na różnorodne schorzenia neurologiczne. Główne korzyści ze stosowania terapii botulinowej to: ulga w bólu, małoinwazyjne leczenie, długotrwałe rezultaty. Poprzez blokowanie sygnałów nerwowych i zmniejszenie nadmiernej aktywności mięśniowej, terapia botuliną pomaga w łagodzeniu bólu, poprawie funkcji ruchowych, oferując pacjentom skuteczne i bezpieczne rozwiązania.

Migrena przewlekła

  • Redukcja liczby dni migrenowych: Pacjenci doświadczają mniejszej liczby dni z migreną, co znacząco poprawia jakość życia.
  • Zmniejszenie intensywności bólu: Leczenie migreny przewlekłej botoksem może zmniejszać również intensywność bólu migrenowego.

Blefarospazm (kurcz powiek)

  • Redukcja mimowolnych skurczów mięśni: Skuteczne zmniejszenie mimowolnych skurczy powiek, co poprawia komfort pacjentów.
  • Poprawa funkcji ruchowych: Lepsza kontrola nad mięśniami powiek ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Połowiczy kurcz twarzy

  • Zmniejszenie skurczów twarzy: Leczenie toksyną botulinową pomaga redukować mimowolne skurcze mięśni twarzy, poprawiając estetykę i funkcję mięśni twarzy.
  • Poprawa jakości życia: Zmniejszenie objawów poprawia komfort życia i pewność siebie pacjentów.

Bruksizm

  • Redukcja nadmiernej aktywności mięśni: Leczenie bruksizmu toksyną botulinową zmniejsza nadmierną aktywność mięśni szczęki, co redukuje zgrzytanie zębami chroni przed ich uszkodzeniem.
  • Łagodzenie bólu: Zmniejszenie napięcia mięśniowego łagodzi ból związany z bruksizmem.

Dzięki tym efektom terapii toksyną botulinową, pacjenci mogą cieszyć się lepszą jakością życia i większą niezależnością w codziennych czynnościach.

Jak wygląda terapia toksyną botulinową?

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana za pomocą cienkiej i krótkiej igły bezpośrednio do mięśni lub podskórnie, blokując połączenia nerwowo-mięśniowe. Łagodzi to skurcze i inne stany związane z nadaktywnością mięśni.

Gdy lekarz jest gotowy do podania zastrzyku toksyny botulinowej, wybiera mięśnie, analizując ich charakterystykę, tj. nieprawidłowe ułożenie lub aktywność. Czasami zabiegi muszą być wykonywana z kontrolą USG (ultrasonografu). Liczba zastrzyków zależy od wielkości mięśnia, oraz innych czynników. Po zabiegu pacjent powinien odpocząć i powstrzymać się od forsownych ćwiczeń przez 2 do 3 dni. Zalecenia mogą się różnić w zależności od leczonego zaburzenia.

Sama procedura iniekcji trwa zaledwie kilka minut a pacjenci często zauważają poprawę objawów o 50%-90%, która może trwać 2-3 miesiące, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Ponieważ efekty płynące z zastrzyków z botuliny zanikają z czasem, skuteczne leczenie botuliną wymaga, aby pacjenci otrzymywali zastrzyki 2-4 razy w roku. Leczenie może być kontynuowane przez czas nieokreślony, o ile nie wystąpi żadna poważna reakcja niepożądana. Ważna jest przerwa, którą należy zachować pomiędzy podaniami kolejnych dawek toksyny botulinowej: wynosi ona minimum 3 miesiące.

Skutki uboczne terapii toksyną botulinową

Skutki uboczne terapii toksyną botulinową są na ogół łagodne, i szybko ustępują. Ponieważ lek powoduje osłabienie mięśni, w miejscu wstrzyknięcia substancji leczniczej pacjenci mogą doświadczyć tymczasowego miejscowego bólu, związanego ze skurczem ostrzykniętego mięśnia i przebiciem skóry igłą. Ryzyko wystąpienia objawów ubocznych jest największe u dzieci z porażeniem mózgowym leczonych z powodu spastyczności.

Najczęstszymi możliwymi skutkami ubocznymi terapii toksyną botulinową są:

  • siniaki / podbiegnięcia krwawe w miejscu wkłucia
  • tymczasowy obrzęk w miejscu wkłucia.
  • bolesność w miejscu wstrzyknięcia substancji
  • wysypka
  • infekcja skóry w miejscu wstrzyknięcia botuliny

Przeciwwskazania do terapii toksyną botulinową

Do najważniejszych przeciwwskazań do terapii toksyną botulinową zalicza się :

  • aktywną infekcję skórną w obszarze zabiegowym,
  • nadwrażliwość lub alergię na toksynę botulinową
  • ciążę i karmienie piersią
  • przyjmowanie niektórych antybiotyków
  • zaburzenia nerwowo-mięśniowe (tj. miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona czy stwardnienie zanikowe boczne (ALS))

Przed przystąpieniem do terapii toksyną botulinową w neurologii, ważne jest przeprowadzenie dokładnej oceny stanu zdrowia pacjenta i uwzględnienie wszystkich potencjalnych przeciwwskazań. W Magwise pacjenci są badani przez lekarza neurologa, który kwalifikuje do terapii toksyną botulinową i jest w stanie ocenić, czy terapia dla nich bezpieczna i odpowiednia. W trakcie wizyty kwalifikującej, pacjenci powinni informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre leki, zwłaszcza aminoglikozydy (antybiotyki) i inne leki wpływające na transmisję nerwowo-mięśniową, mogą zwiększać ryzyko działania toksyny botulinowej.

KONTAKT: Terapia toksyną botulinową Warszawa

Aby dowiedzieć więcej zapraszamy do kontaktu z Kliniką Magwise, gdzie specjalizujemy się w terapii toksyną botulinową zaburzeń neurologicznych.

Źródła

  • Lim, E., Seet, R. Use of botulinum toxin in the neurology clinic. Nat Rev Neurol 6, 624–636 (2010). https://doi.org/10.1038/nrneurol.2010.149
  • Malcangi G, Patano A, Pezzolla C, Riccaldo L, Mancini A, Di Pede C, Inchingolo AD, Inchingolo F, Bordea IR, Dipalma G, Inchingolo AM. Bruxism and Botulinum Injection: Challenges and Insights. J Clin Med. 2023 Jul 10;12(14):4586. doi: 10.3390/jcm12144586. PMID: 37510701; PMCID: PMC10380379.

Najczęściej zadawane pytania

Nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie? Skontaktuj się z nami.
Czy terapię toksyną botulinową można stosować będąc w ciąży?

Bezpieczeństwo stosowania toksyny botulinowej podczas ciąży i karmienia piersią nie zostało wystarczająco przebadane, dlatego zaleca się unikanie terapii w tych okresach.

Czy zaburzenia krzepnięcia dyskwalifikują z terapii toksyną botulinową?

Osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub przyjmujący leki przeciwzakrzepowe mogą być narażeni na zwiększone ryzyko krwawienia. Nie jest to jednak wykluczenie z terapii toksyną botulinową a informacja dla lekarza do zastosowania zwiększonej ostrożności.

Neurolodzy zajmujący się terapią toksyną botulinową

Terapia toksyną botulinową jest już dostępna w Magwise

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny +48 662 277 477 bądź mailowy

Wyślij maila