Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana za pomocą cienkiej i krótkiej igły bezpośrednio do mięśni lub podskórnie, blokując połączenia nerwowo-mięśniowe. Łagodzi to skurcze i inne stany związane z nadaktywnością mięśni.
Gdy lekarz jest gotowy do podania zastrzyku toksyny botulinowej, wybiera mięśnie, analizując ich charakterystykę, tj. nieprawidłowe ułożenie lub aktywność. Czasami zabiegi muszą być wykonywana z kontrolą USG (ultrasonografu). Liczba zastrzyków zależy od wielkości mięśnia, oraz innych czynników. Po zabiegu pacjent powinien odpocząć i powstrzymać się od forsownych ćwiczeń przez 2 do 3 dni. Zalecenia mogą się różnić w zależności od leczonego zaburzenia.
Sama procedura iniekcji trwa zaledwie kilka minut a pacjenci często zauważają poprawę objawów o 50%-90%, która może trwać 2-3 miesiące, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Ponieważ efekty płynące z zastrzyków z botuliny zanikają z czasem, skuteczne leczenie botuliną wymaga, aby pacjenci otrzymywali zastrzyki 2-4 razy w roku. Leczenie może być kontynuowane przez czas nieokreślony, o ile nie wystąpi żadna poważna reakcja niepożądana. Ważna jest przerwa, którą należy zachować pomiędzy podaniami kolejnych dawek toksyny botulinowej: wynosi ona minimum 3 miesiące.