Otępienia nie są jednorodne, i mają różne odmiany, symptomy i objawy. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów otępienia:
- Otępienie typu Alzheimera jest to najczęstsza forma otępienia i jest spowodowana degeneracją i śmiercią komórek mózgowych. Charakterystyczne objawy otępienia w tym przypadku to: postępującą utratą pamięci, problemy z myśleniem, dezorientacja czasowa i przestrzenna oraz, trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności.
- Otępienie naczyniopochodne (otępienie naczyniowe): jest spowodowane zaburzeniami naczyniowymi mózgu, takimi jak: udar mózgu lub miażdżyca tętnic mózgowych. Rozpoznanie otępienia w tym przypadku opiera się o objawy, a te mogą obejmować: nagłe, zaburzenia pamięci, utratę pamięci, problemy z koncentracją, dezorientację i trudności z mówieniem.
- Otępienie czołowo-skroniowe (FTD) jest to rodzaj otępienia związany z uszkodzeniem płatów czołowych i skroniowych mózgu. Charakteryzuje się zmianami osobowości, trudnościami w kontroli impulsów, to też zaburzenia emocjonalne i zmniejszona empatią]a, utrata inicjatywy i trudności w planowaniu i podejmowaniu decyzji.
- Otępienie z ciałami Lewy'ego (DLB) jest to rodzaj otępienia związany z obecnością w mózgu struktur zwanych ciałami Lewy'ego. Objawy obejmują: fluktuacje (wahania) poziomu uwagi, halucynacje, zaburzenia snu, sztywność mięśni i utratę pamięci.