Choroby leczone w klinice magwise

Drżenia

Drżenie niezależnie czy to drżenie rąk, czy drżenie mięśni nóg może być uciążliwe. A do tego niepokojące. Drżenie ma zazwyczaj pochodzenie neurologiczne i mimo że jest powszechnym zjawiskiem, może uprzykrzyć życie, bądź być objawem poważniejszych problemów neurologicznych.

Drżenia - przyczyny i skąd się bierze ?

Drżenie może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak stresujące sytuacje, zmęczenie, nadużycie substancji, choroby neurologiczne, zaburzenia hormonalne, dziedziczne predyspozycje, podłoże genetyczne, a nawet wysiłek fizyczny.

Przyczyną drżenia u wielu osób jest stres lub sytuacje emocjonalne. Często jest to niegroźny objaw, ale w niektórych przypadkach może wskazywać na poważniejsze schorzenie i wymagać konsultacji medycznej. Jeśli drżenie jest uporczywe, nasilone lub wpływa na codzienne funkcjonowanie, należy zgłosić się do lekarza w celu diagnozy i ewentualnego leczenia, np. w przypadku zaburzeń czynności tarczycy, gdzie nadmierna aktywność tarczycy może prowadzić do drżenia rąk oraz innych części ciała.

Jakie jeszcze formy przybiera drżenie?

Drżenie samo w sobie nie jest jednostką chorobową, ale raczej fizycznym objawem, który określa się jako drżenie fizjologiczne. Towarzyszy pewnym stanom lub chorobom. Drżenie charakteryzuje się rytmicznymi, niekontrolowanymi wibracjami ciała lub jego części (np drżenie rąk, głowy czy kończyn dolnych). Drżenie jest jednym z najczęstszych objawów występujących w różnych schorzeniach neurologicznych (m.in.: w chorobie Parkinsona), może występować też drżenie psychogenne. Występują więc różne rodzaje drżenia, możliwe przyczyny oraz schorzenia, które mogą być związane z drżeniem.

Drżenia - leczenie

Leczenie drżeń zależy od przyczyny oraz nasilenia objawów.
  • Farmakoterapia: w niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków, które mogą pomóc w kontrolowaniu drżeń.
  • Leczenie endokrynologiczne: w przypadku zaburzeń czynności tarczycy
  • Terapia behawioralna: może być skuteczna w redukcji objawów drżenia, zwłaszcza gdy jest to drżenie psychogenne, lub związane ze stresem lub lękiem.
  • Fizjoterapia: specjalista od fizjoterapii może zalecić ćwiczenia wzmacniające mięśnie, poprawiające koordynację i równowagę, co może pomóc w zmniejszeniu drżenia.
  • Chirurgia: w przypadkach poważniejszych drżeń, które nie reagują na inne metody leczenia, istnieją chirurgiczne opcje terapeutyczne, takie jak np. głęboka stymulacja mózgu (DBS)
  • Modyfikacje stylu życia: niektóre zmiany w stylu życia, takie jak unikanie czynników wywołujących drżenie (np. kofeiny), zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i redukcja stresu, mogą pomóc w kontrolowaniu objawów drżenia.
  • Nieinwazyjna stymulacja mózgu może być wykorzystywana jako metoda pomocnicza w leczeniu niektórych rodzajów drżeń. Jedną z technik jest przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) lub stymulacja prądem stałym (tDCS). Skuteczność tych metod może różnić się w zależności od indywidualnego przypadku i rodzaju drżenia

Leczenie drżenia dostępne w Magwise

Publikacje naukowe

Kang N, Cauraugh JH. Does non-invasive brain stimulation reduce essential tremor? A systematic review and meta-analysis. PLoS One. 2017 Sep 28; PMID: 28957367; PMCID: PMC5619788.

Specjaliści zajmujący się leczeniem drżenia