Choroby leczone w klinice magwise

Bóle i zawroty głowy

Bóle głowy i zawroty głowy są częstymi dolegliwościami, które mogą mieć różne przyczyny. Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy i bólów głowy wynikają z życia- niedospanie, stres. To prozaiczne przyczyny. Jednak przyczyn zawrotów głowy należy doszukiwać się również w różnych chorobach. Dlatego jeżeli bóle i zawroty głowy nawracają lub nie ustają warto zastanowić się co może być ich przyczyną.

Czym są bóle i zawroty głowy?

Ból głowy jest odczuwanym dyskomfortem lub bólem w okolicy głowy. Istnieje wiele rodzajów bólów głowy, takich jak migrena, ból napięciowy, klasterowy ból głowy itp. Objawy bólu głowy mogą się różnić w zależności od rodzaju bólu.

  • Migrena: charakteryzuje się pulsującym bólem zwykle po jednej stronie głowy, często towarzyszą jej nudności, światłowstręt i dźwiękowstręt.
  • Ból napięciowy: jest zazwyczaj łagodny do umiarkowanego i obejmuje uczucie ucisku lub napięcia wokół głowy. Klasterowy ból głowy jest bardzo intensywny i często występuje w określonych cyklach, powodując silny ból po jednej stronie głowy, zaczerwienienie oka, łzawienie i przekrwienie nosa.
  • Zawroty głowy przynoszą: uczucie dezorientacji lub niestabilności, które może powodować wrażenie, że świat się obraca (tzw. zawroty głowy rotacyjne) lub że sam się poruszasz (tzw. zawroty głowy niestabilnościowe).
  • Objawy zawrotów głowy mogą obejmować uczucie: utraty równowagi, zamroczenie kiedy występują silne zawroty głowy. Zawroty głowy rotacyjne mogą objawiać się: nudnościami, wymiotami, trudnościami z utrzymaniem stabilnej postawy (zaburzenia równowagi), towarzyszą im zaburzenia widzenia lub zaburzenia słuchu.

Leczenie

Ważne jest, aby przy dobieraniu formy leczenia, skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy, ponieważ przyczyny bólów głowy i zawrotów głowy mogą być różnorodne od zwykłego stresu po zapalenia trąbki słuchowej, a nawet stwardnienie rozsiane.
  • Leki przeciwbólowe: w przypadku bólów głowy napięciowych lub migrenowych mogą być zalecane leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub leki przeciwmigrenowe.
  • Farmakoterapia profilaktyczna: w niektórych przypadkach w leczeniu przewlekłych bólów głowy stosuje się leki oddziałujące na wychwyt zwrotny serotoniny. W przypadku bólu neuropatycznego lekarz może zalecić leki działająca na przekaźnictwo GABA-ergiczne.
  • Terapia zmiany stylu życia: w niektórych przypadkach zmiana stylu życia, takich jak unikanie wyzwalaczy migrenowych, regularny sen, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i nasilenia bólów głowy.
  • Terapia fizyczna: w niektórych przypadkach terapia fizyczna, takie jak: masaż, stretching czy ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i pleców, może przynieść ulgę.
  • Leczenie farmakologiczne: w przypadku ciężkich migren lub zawrotów głowy, lekarz może przepisać specjalistyczne leki, takie jak leki: przeciwmigrenowe, leki przeciwwymiotne lub leki stabilizujące narząd równowagi.
  • Terapia behawioralna: w niektórych przypadkach terapia behawioralna, takie jak biofeedback czy terapia relaksacyjna, może pomóc w radzeniu sobie z bólami głowy lub zawrotami głowy poprzez kontrolę stresu i relaksację.
  • Terapia toksyną botulinową (botoksem): czasami ból głowy może wynikać z występującego bruksizmu - zaciskaniu szczęki i zgrzytaniu zębami. Terapia toksyną botulinową pozwala zmniejszyć nadmierne napięcie mięśni szczęki i dzięki temu zmniejszyć wynikający z tego ból głowy.
  • Leczenie endokrynologiczne: ból bądź zawroty głowy często występują w chorobach przysadki, ból głowy może pojawiać się również w okresie okołomenopauzalnym, w takim przypadku możliwe jest zastosowanie hormonalnej.
  • Psychodietetyka: U niektórych pacjentów korzyści może przynieść dieta niskohistaminowa lub stosowanie substancji ułatwiających rozkład histaminy. Utrzymywanie stabilnego poziomu cukru we krwi poprzez spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym, takich jak np. pełnoziarniste produkty, może pomóc w redukcji napadów bólu głowy. Dodatkowo, suplementacja magnezem, witaminą B2 i kwasami omega-3 może wspierać zmniejszenie częstotliwości i ich intensywności.

Leczenie dostępne w Magwise

Specjaliści zajmujący się leczeniem bólów i zawrotów głowy