TPS skuteczny w leczeniu depresji !
Kilka tygodni temu opublikowano wyniki pierwszego na świecie badania pilotażowego „Effects of Transcranial Pulse Stimulation (TPS) on Adults with Symptoms of Depression—A Pilot Randomized Controlled Trial” zespołu naukowców z Hong-Kongu w Chinach. Na rezultaty tego badania niecierpliwie czekali wszyscy lekarze zajmujący się na co dzień neurostymulacją mózgu. Efekty przeszły oczekiwania samych badaczy, ale raczej wszyscy wtajemniczeni to od dawna przeczuwali - mamy pierwsze solidne dowody, że przezczaszkowa stymulacja impulsowa (TPS) działa przeciwdepresyjnie i jest potencjalną metodą terapeutyczną w leczeniu zaburzeń nastroju.
TPS® czyli przezczaszkowa stymulacja impulsowa jest zatwierdzoną w Europie od 2018 roku opcją terapeutyczna stosowaną w przypadku łagodnego i umiarkowanego stadium choroby Alzheimera. Stymulacja falami uderzeniowymi (ang. schock wave) to technologia opatentowana i stale udoskonalana przez szwajcarską firmę STORZ, słynącą z opracowania przed laty technologii rozbijania kamieni nerkowych za pomocą fal akustycznych. Wiadomo, że akustyczne fale uderzeniowe wywołują efekty regeneracyjne tkanek miękkich, co znalazło szerokie zastosowanie w medycynie sportowej, rehabilitacji, ortopedii, urologii, kardiologii od kilku lat także w neurologii. TPS penetruje tkanki najgłębiej ze wszystkich dostępnych metod nieinwazyjnych - na głębokość do 8 cm, dla porównania TMS to „tylko” ok 3-4 cm. Co się stanie jeśli aplikujemy fale uderzeniowe w część mózgu odpowiedzialną za rozwój depresji czyli korę przedczołową ?
Badanie odbyło się pod koniec 2021 roku w Integrative Health Clinic w Hong Kong Polytechnic University na grupie 30 uczestników chorych na depresję u których inne metody leczenia zawiodły. Chorych randomizowano do dwóch podgrup, z której jedną poddano terapii TPS. Protokół polegał na wykonaniu co drugi dzień sześciu sesji TPS po 300 impulsów akustycznych o mocy 0,2 mJ/mm w L-DLPFC (kora przedczołowa grzbietowo-boczna lewostronna).
Już po 6 zabiegach w grupie TPS zauważono pozytywne efekty przeciwdepresyjne w postaci poprawy pamięci i funkcji wykonawczych, lepszego codziennego funkcjonowania (IADL), oraz przede wszystkim - znaczącej redukcji (średnio o 60%) nasilenia objawu anhedonii. Efekt ten utrzymywał się niezmiennie przez kolejne 3 miesiące. Warto dodać że u żadnego z uczestników nie zarejestrowano żadnych poważnych działań niepożądanych.
Terapia TPS jest najnowszą technologią stymulacji mózgu, której bezpieczeństwo i skuteczność w końcu została potwierdzona w tym pilotażowym badaniu. Przed nami kolejne fazy badań klinicznych TPS w leczeniu depresji. Terapia TPS, ze względu na swoją ergonomię i logistykę (tylko 6 bezbolesnych, kilkuminutowych zabiegów) może być w przyszłości uznana za najlepszą opcję leczenia depresji, zwłaszcza u pacjentów opornych na leczenie i tych którzy pragną szybkiego powrotu do zdrowia.
Leczenie za pomocą TPS można zrealizować od grudnia 2022r. w Centrum Medycznym Magwise, które wykonuje zabiegi TPS jako pierwszy ośrodek w Polsce.
Źródło:
Przeczytaj nasze artykuły
Karolina Poczopko