Baza wiedzy

TMS wspiera podejmowanie decyzji

Czy przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (transcranial magnetic stimulation, TMS) może zostać wykorzystana w usprawnieniu efektywności działania osób cierpiących na zaburzenia depresyjne? Skoro można oddziaływać na obwody neuronalne w określonej częstotliwości, czyli liczbie pulsów magnetycznych na sekundę, to jaka częstotliwość korzystnie wpłynie na sprawność myślenia? Te pytania zadali sobie autorzy procedury, w której obserwowano wpływ powtarzalnej stymulacji (repetetive TMS, rTMS) na procesy poznawcze związane z dążeniem do rozwiązania problemu i poddawaniem się, gdy cel jest trudny do osiągnięcia.

Neurostymulacja z użyciem rTMS wpływa na funkcjonowanie obwodów neuronalnych łączących różne rejony w mózgu. Zmiana aktywności poszczególnych obszarów mózgu znajduje odzwierciedlenie we wskaźnikach aktywności bioelektrycznej - tzw. falach mózgowych mierzonych z użyciem aparatu EEG. Różne procesy poznawcze związane są z innymi częstotliwościami/falami mózgowymi. Rytm theta, obecny w obszarze przedczołowym, pojawia się podczas wzmożonej kontroli poznawczej i rozwiązywania problemów, zaś w trakcie wymyślania nowych rozwiązań generowany jest rytm alfa.

Zespół naukowców z University of Tsukuba przedsięwziął projekt badawczy nastawiony na analizę zmian fal mózgowych w trakcie procesu podejmowania decyzji podczas rozwiązywania problematycznych zadań. Potem powtarzano tę procedurę z jednoczesnym użyciem rTMS, a uczestnicy mieli za zadanie wskazywać, kiedy zadanie staje się za trudne i poddają się w szukaniu rozwiązania.

Okazało się, iż stymulacja TMS pulsami magnetycznymi w częstotliwości 5 Hz (5 pulsów na sekundę, czyli w rytmie theta) wspiera i wzmacnia pasmo fal theta, wskutek czego rzadziej podejmowano decyzję o poddaniu się, zaś stymulacja w rytmie alfa nie wpływała na podejmowane decyzje mimo wzmocnienia pasma alfa. Jest to dowód na to, iż rTMS istotnie zmienia bioelektryczną aktywność mózgową, a za tym mogą podążać zmiany zachowania. Jest to istotne z punktu widzenia osób cierpiących na depresję, gdy "adaptacyjne poddawanie się" nie następuje w momentach, gdy byłoby to korzystne dla jednostki. Zamiast poddać się podczas prób osiągnięcia nierealnego celu i obrać inną strategię albo cel, zdarza się, że osoba chora na depresję pod wpływem nawracających, ruminujących pragnień/ambicji mimo wszystko stara się je spełnić.

Niniejsze badanie wskazuje w jaki sposób stosując określoną częstotliwość stymulacji pulsami magnetycznymi można wspierać podejmowanie decyzji w przypadku zaburzeń depresyjnych i jak bezpośrednio rTMS może usprawniać funkcjonowanie poznawcze.

Źródło:

https://medicalxpress.com/news/2021-11-brain.html

Przeczytaj nasze artykuły

Dowiedz się więcej o najnowszych osiągnięciach w neurostymulacji mózgu lub przeczytaj aktualne informacje dotyczące funkcjonowania Magwise.