Kanada: skumulowana stymulacja seriami theta w ciężkich zaburzeniach depresyjnych. Czy dwie sesje dziennie szybciej doprowadzą do remisji?
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (transcranial magnetic stimulation, TMS) w 2008 roku została zaakceptowana przez FDA jako jedna z alternatywnych metod leczenia lekoopornych zaburzeń depresyjnych (treatment-resistant depression, TRD). Pulsy magnetyczne, dostarczane w określone na czaszce miejsce oddziałują pobudzająco na obwody neuronalne skojarzone z depresją tym samym wywołując remisję objawów takich jak anhedonia i brak siły do wstawania z łóżka.
Pierwszym przyjętym protokołem była stymulacja powtarzalnymi pulsami magnetycznymi (repetetive TMS) w częstotliwości 10 na sekundę. Lata badań pozwoliły na opracowanie krótszych algorytmów neuromodulacji, dzięki czemu sesja stymuacji skróciła się do 1/10 pierwotnego czasu (intermittent theta burst, iTBS). Ponadto niektóre wyniki badań klinicznych sugerują nawet, że stymulacja z użyciem iTBS szybciej powoduje remisję objawów depresyjnych.
I taką tezę postawili badacze z Kanady. Przeprowadzili randomizowane badania kliniczne kontrolowane placebo z dwoma grupami badawczymi: pierwsza otrzymująca jedną stymulację iTBS (1200 pulsów), druga dwie stymulacje dziennie (2x 600 pulsów, czyli accelerated iTBS) przez 30 kolejnych dni. 208 uczestników rozpoczęło projekt, a po upływie 12 tygodni od zakończenia serii stymulacji uzyskano dane od 141 badanych.
Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzono, iż w obydwu grupach remisja objawów następowała w takim samym tempie, co potwierdzano czterema różnymi kwestionariuszami. Zarówno aiTBS, jak i iTBS, poskutkowały remisją objawów depresyjnych. Po 30 dniach od zakończenia serii stymulacji podobną poprawę zaobserwowano w obydwu grupach, niezależnie od częstotliwości sesji neurostymulacji. I, co najważniejsze, po raz pierwszy na tak dużej grupie klinicznej udało się potwierdzić bezpieczeństwo stosowania TMS jako metody terapeutycznej.
Źródło:
[1] Blumberger, D. M., Vila-Rodriguez, F., Wang, W., Knyahnytska, Y., Butterfield, M., Noda, Y., ... & Downar, J. (2021). A randomized sham controlled comparison of once vs twice-daily intermittent theta burst stimulation in depression: A Canadian rTMS treatment and biomarker network in depression (CARTBIND) study. Brain Stimulation, 14(6), 1447-1455.
Przeczytaj nasze artykuły
Karolina Poczopko