Medycyna spersonalizowana: Jak QEEG może pomóc nam dopasować metody leczenia depresji i monitorować terapię TMS?
Depresja- nowe odkrycia w terapii
Depresja jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych na świecie, dotykając miliony ludzi każdego roku. Pomimo ogromnych postępów w dziedzinie psychoterapii i farmakoterapii, wielu pacjentów wciąż boryka się z uporczywymi objawami depresji. Na szczęście, rozwój neuropsychiatrii przynosi nadzieje dla chorych oferując nowe rozwiązania w postaci innowacyjnych metod leczenia, takich jak terapia TMS (przezczaszkowa stymulacja magnetyczna mózgu), wspomagana badaniami z wykorzystaniem QEEG (Quantitative Electroencephalography). Nowe badanie przeprowadzone w Delray Center for Brain Sciences wykorzystało QEEG do oceny wpływu terapii TMS, nieinwazyjnej metody stymulacji mózgu, na aktywność mózgu i objawy depresji.
Czym jest medycyna spersonalizowana?
Medycyna spersonalizowana to podejście do leczenia, które uwzględnia indywidualne cechy pacjenta, w tym genetykę, styl życia i charakterystyki biologiczne, aby dostosować terapię do jego potrzeb. Medycyna spersonalizowana stara się znaleźć optymalne metody leczenia, w tym np., optymalny protokół stymulacji TMS, skuteczny dla danego pacjenta. Jednym z narzędzi, które wspiera to podejście, jest QEEG, czyli zaawansowana technika analizy elektroencefalografii.
Czym jest QEEG?
Zanim zagłębimy się w szczegóły wyników badania przeprowadzonego w Delray Center for Brain Sciences, warto wyjaśnić, czym jest QEEG. QEEG to zaawansowana technika analizy elektroencefalografii, która umożliwia pomiar i analizę aktywności elektrycznej mózgu w sposób bardziej szczegółowy niż tradycyjne badanie EEG.
Standardowe badanie elektroencefalograficzne polega na rejestracji ogólnych wzorców fal mózgowych, co pozwala na ogólną ocenę stanu aktywności mózgu. Neurolog opisujący badanie, analizuje podstawowe cechy sygnału EEG, dzięki czemu jest w stanie wychwycić ewentualne nieprawidłowości, m.in., cechy świadczące o padaczce bądź o zaburzeniach snu.
Jednak QEEG idzie o krok dalej, umożliwiając dokładną analizę częstotliwości, amplitudy i wzorców fal mózgowych w różnych obszarach mózgu. Do analizy QEEG wykorzystywane są możliwości obliczeniowe komputera a nie sama analiza wzrokowa. To pozwala na uzyskanie bardziej precyzyjnych informacji na temat funkcjonowania mózgu pacjenta, takich jak dysfunkcje w określonych obszarach mózgu lub nierównowaga między różnymi rodzajami fal mózgowych
Jak QEEG może pomóc w leczeniu depresji terapią TMS?
Terapia TMS, czyli Transcranial Magnetic Stimulation, to nieinwazyjna metoda stymulacji mózgu, która zyskuje coraz większą popularność w terapii depresji. Polega na zastosowaniu impulsów magnetycznych, które wpływają na aktywność mózgu, szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za regulację nastroju. Stymulacja TMS ma na celu wywołanie konkretnych zmian neurofizjologicznych i przywrócenie prawidłowych wzorców aktywności mózgu. W badaniach przeprowadzonych w Delray Center for Brain Sciences skoncentrowano się na wykorzystaniu QEEG do oceny wpływu TMS na aktywność mózgu i objawy depresji.
Badanie przyniosło fascynujące odkrycia. Wykorzystując QEEG do monitorowania aktywności mózgu pacjentów przed i po sesjach przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, naukowcy zauważyli znaczący spadek aktywności fal wolnych (fale delta oraz fale theta) w korze przedczołowej. Falami wolnymi nazywamy te o niskiej częstotliwości, które są często obserwowane u pacjentów cierpiących na depresję. Zmianom tym towarzyszyła poprawa objawów depresji, mierzona za pomocą diagnostycznego testu PHQ-9 (ang., Patient Health Questionnaire-9).
Co to oznacza?
Spadek aktywności fal wolnych w korze przedczołowej okazał się kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do znaczącej poprawy objawów depresji u pacjentów. Terapia TMS, wpłynęła na ukierunkowaną poprawę stanu psychicznego tych osób odzwierciedloną w poprawie aktywności mózgu.
Co więcej, QEEG wykazało dużą dokładność (93%) w przewidywaniu odpowiedzi na terapię TMS. Dzięki temu, lekarze mogą lepiej dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. To oznacza, że terapia może być skuteczniejszy, a sam dobór leczenia bardziej precyzyjny.
Zastosowanie QEEG w terapii TMS to efektywne i spersonalizowane podejście do leczenia depresji
Dzięki QEEG, specjaliści mogą identyfikować konkretne nieprawidłowości w aktywności mózgu, co jest szczególnie istotne w przypadku zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. QEEG staje się coraz bardziej przydatnym narzędziem diagnostycznym, pozwalając na personalizację terapii i lepsze zrozumienie reakcji mózgu na różnego rodzaju terapie, w tym terapię TMS.
Terapia TMS wspomagana QEEG to nowoczesne podejście, które łączy najnowszą wiedzę z zaawansowanymi metodami diagnostycznymi, aby skuteczniej pomóc pacjentom cierpiącym na depresję. To podejście w neuropsychiatrii, które daje nadzieję na bardziej efektywne i spersonalizowane podejście do leczenia zaburzeń psychicznych. Personalizacja terapii zwiększa jej efektywność i może przyspieszyć proces poprawy stanu pacjenta.
W Magwise specjalizujemy się w terapii TMS i zapewniamy najlepsze możliwe rozwiązania, łącząc w swojej ofercie stymulację TMS z badaniem QEEG. Zobacz, jak możemy Ci pomóc.
Źródła
Shanok NA, Rodriguez S, Muzac S, Huertas Del Pino C, Brown L, Rodriguez R. Deep transcranial magnetic stimulation alters resting-state neurophysiological traits in major depressive disorder. J Affect Disord. 2023 Sep 15;337:104-111. doi: 10.1016/j.jad.2023.05.066. Epub 2023 May 24. PMID: 37230266.
Przeczytaj nasze artykuły
Karolina Poczopko