Baza wiedzy

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Bruksizm to mimowolna aktywność mięśni żwaczy, której doświadcza znaczna część osób nie będąc tego świadoma. Bruksizm może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych znacząco obniżając jakość życia. Metodą, która zyskuje coraz większą popularność i przychylność jest leczenie bruksizmu botoksem (toksyną botulinową). Jest to metoda o potwierdzonej skuteczności, która stosowana regularnie pozwala na pozbycie się problemu i związanych z nim konsekwencji. Profesjonalne leczenie bruksizmu toksyną botulinową jest wykonywane w Centrum Medycznym Magwise, pod okiem wykwalifikowanego, doświadczonego specjalisty neurologii. W tym artykule dowiesz się, czym jest bruksizm i w jaki sposób terapia toksyną botulinową pomaga w leczeniu tego schorzenia.

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to zaciskanie szczęki, zgrzytanie zębami, kóremu towarzyszy nadmierne napięciem mięśni żwaczy, mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Bruksizm najczęściej występuje w trakcie snu i znaczna część osób doświadczająca go nie jest tego świadoma. Poniżej przedstawiamy, jak rozpoznać u siebie objawy bruksizmu.

Objawy

To, co najczęściej prowadzi do zauważenia problemu to ból szczęki, czy też częste bóle głowy, napięcia karku. Niekiedy rodzina jest w stanie usłyszeć zgrzytanie w trakcie snu. W późniejszym okresie objawy bruksizmu mogą być widoczne podczas rutynowej wizyty u lekarza dentysty w postaci startych koron zębowych (nadmierne ścieranie szkliwa) oraz widoczne może być rozchwianie zębów. Pacjent może zaobserwować u siebie nadwrażliwość zębów. Nieleczony bruksizm powoduje przerost mięśnia żwacza, przez co twarz może nabierać kwadratowego kształtu. Do poważniejszych konsekwencji należy dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (w tym zmiany zwyrodnieniowe), która może objawiać się bólem, klikaniem w obszarze stawu skroniowo żuchwowego podczas jedzenia lub ziewania. Jak również w nieleczonych przypadkach może dojść do zaburzenia równowagi lub zaburzeń narządu wzroku. Journal of Dentistry pokazuje, że u osób cierpiących na bruksizm ryzyko pojawienia się zaburzeń mięśniowo-szkieletowych jest kilkakrotnie większe i może dotyczyć górnej i dolnej część pleców, a także barku, szyi, biodra czy też kolan.

Przyczyny

Główną przyczyną zwiększającą nasilenie się bruksizmu jest stres, problemy na tle psychiki, zaburzenia snu a także inne czynniki takie jak wady zgryzu, używanie substancji stymulujących układ nerwowy, jak również efekty uboczne niektórych leków, czy czynniki genetyczne.

Jak leczy się bruksizm?

Sposoby leczenia bruksizmu zależą od nasilenia objawów. W łagodnych przypadkach, kiedy zgrzytanie zębami jest sporadyczne, formalne leczenie może nie być konieczne, a techniki relaksacyjne mogą okazać się wystarczające. W sytuacjach, kiedy problem się utrzymuje specjaliści zalecają różne metody, takie jak szyny relaksacyjne na zęby, które chronią zęby i mają na celu zmniejszenie napięcia mięśni stawu skroniowo-żuchwowego. Zmiana stylu życia, w tym ograniczenie kofeiny, alkoholu i rzucenie palenia, może pomóc w zmniejszeniu objawów. W niektórych przypadkach stosuje się leki rozluźniające mięśnie przed snem, należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Kiedy metody te zawodzą, możliwe jest zastosowanie zastrzyków z toksyny botulinowej, które ograniczają napięcie mięśni szczęki, redukując ból.

Co to toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, potocznie znana jako botoks, jest dobrze zbadaną i stosowaną od lat neurotoksyną. Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu sygnałów nerwowych, co prowadzi do tymczasowego, odwracalnego paraliżu mięśni. W przypadku bruksizmu w trakcie działania preparatu mięśnie są rozluźnione, co zmniejsza objawy zgrzytania zębami i bólu.

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową – jak wygląda?

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową polega na precyzyjnym podaniu iniekcji z odpowiednią dawką toksyny botulinowej w okolice mięśnie żwaczy, które odpowiadają za napięcie szczęki i zgrzytanie zębami. Zabieg jest stosunkowo krótki. Lekarz specjalista doświadczony w tej metodzie podaje toksynę botulinową za pomocą cienkiej igły. Proces ten jest mało inwazyjny, a pacjent odczuwa przeważnie jedynie minimalny dyskomfort, porównywalny do ukłucia igłą.

Zabieg leczenia bruksizmu toksyną botulinową: czas trwania zabiegu

Zabieg leczenia bruksizmu toksyną botulinową trwa zazwyczaj od 10 do 20 minut, w zależności od liczby iniekcji. Sam zabieg poprzedzony jest konsultacją, podczas której lekarz dokonuje wywiadu, aby wykluczyć potencjalne przeciwwskazania. Pacjent może wrócić do codziennych aktywności niemal natychmiast po zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu leczenia bruksizmu przy pomocy toksyny botulinowej

Po zabiegu pacjent nie wymaga specjalnej rekonwalescencji. Możliwe, że po zabiegu pojawi się lekkie zaczerwienienie lub obrzęk w miejscach iniekcji, które ustępują. Przez pierwsze dni zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego bądź ucisku miejsc zabiegowych, aby toksyna botulinowa mogła prawidłowo zadziałać.

Efekty po zastosowaniu toksyny

Po zastosowaniu toksyny botulinowej pacjenci doświadczają znaczącej ulgi od objawów bruksizmu. Mięśnie szczęki stają się mniej napięte, co prowadzi do zmniejszenia częstotliwości zgrzytania zębami, redukcji bólu szczęki i karku oraz poprawy jakości snu, zmniejszają się bóle głowy. Co więcej, regularne leczenie toksyną może zapobiegać uszkodzeniom zębów spowodowanym przez nadmierne zgrzytanie zębami.

Czas utrzymania efektów

Efekty zastosowania toksyny botulinowej utrzymują się zazwyczaj od trzech do czterech miesięcy. Po tym czasie działanie toksyny botulinowej stopniowo zanika, a napięcie mięśni żwaczy powraca. Dlatego, aby utrzymać rezultaty, zabieg leczenia bruksizmu toksyną botulinową należy regularnie powtarzać.

Kto może być leczony toksyną: wskazania i przeciwwskazania

Wskazania

Terapia toksyną botulinową jest zalecana osobom, u których tradycyjne metody leczenia bruksizmu, takie jak szyny relaksacyjne czy techniki redukcji stresu, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jest szczególnie skuteczna opcja u pacjentów z przewlekłym napięciem mięśniowym i bólem związanym z bruksizmem.

Przeciwwskazania

Nie każdy może poddać się terapii toksyną botulinową. Lekarz neurolog oceni, czy u danego pacjenta nie ma przeciwwskazań do poddania się terapii.

Pacjenci, którzy nie mogą skorzystać z terapii toksyną botulinową to osoby z: aktywną infekcję skórną w obszarze zabiegowym, nadwrażliwością lub alergię na toksynę botulinową, przyjmujący niektóre antybiotyki, chorujący na niektóre choroby autoimmunologiczne, na zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (tj. miastenia gravis, czy zespół Lamberta-Eatona). Bezpieczeństwo stosowania toksyny botulinowej podczas ciąży i karmienia piersią nie zostało wystarczająco przebadane, dlatego zaleca się unikanie terapii w tych okresach. Zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych zwiększa ryzyko krwawienia. Nie jest to jednak wykluczenie z terapii toksyną botulinową a informacja dla lekarza do zastosowania zwiększonej ostrożności.

leczenie bruksizmu botoksem Warszawa

Aby dowiedzieć więcej zapraszamy do kontaktu z Kliniką Magwise, gdzie specjalizujemy się w terapii toksyną botulinową. Terapia jest wykonywana przez doświadczonego w tej metodzie specjalistę neurologii.

CENTRUM MEDYCZNE MAGWISE, ul. Siedmiogrodzka 9, 01-204 Warszawa

Źródła

  • Lim, E., Seet, R. Use of botulinum toxin in the neurology clinic. Nat Rev Neurol 6, 624–636 (2010). https://doi.org/10.1038/nrneurol.2010.149
  • Malcangi G, Patano A, Pezzolla C, Riccaldo L, Mancini A, Di Pede C, Inchingolo AD, Inchingolo F, Bordea IR, Dipalma G, Inchingolo AM. Bruxism and Botulinum Injection: Challenges and Insights. J Clin Med. 2023 Jul 10;12(14):4586. doi: 10.3390/jcm12144586. PMID: 37510701; PMCID: PMC10380379
  • https://jada.ada.org/article/S0002-8177(21)00381-0/fulltext
  • Baad-Hansen L, Thymi M, Lobbezoo F, Svensson P. To what extent is bruxism associated with musculoskeletal signs and symptoms? A systematic review. J Oral Rehabil. 2019 Sep;46(9):845-861. doi: 10.1111/joor.12821. Epub 2019 May 31. PMID: 31090938.

Przeczytaj nasze artykuły

Dowiedz się więcej o najnowszych osiągnięciach w neurostymulacji mózgu lub przeczytaj aktualne informacje dotyczące funkcjonowania Magwise.