Fale uderzeniowe to impulsy akustyczne, które od końca lat 80-tych są z powodzeniem wykorzystywane do leczenia rozmaitych objawów klinicznych jak np. do pozaustrojowego leczenia kamicy nerkowej, chorób układu ruchowego, jak również stawów rzekomych, do stymulacji angiogenezy, w przypadku nieprawidłowego gojenia się ran oraz w leczeniu dławicy piersiowej.
W połowie lat 90-tych dostrzeżono skuteczność fal uderzeniowych w chorobach neurologicznych, takich jak skurcze pourazowe i porażenia spastyczne. W 2015 r. na Uniwersytecie Wiedeńskim przeprowadzono pierwsze zabiegi u pacjentów z chorobą Alzheimera. W 2018 roku przezczaszkowa stymulacja impulsowa (TPS®) przy użyciu systemu NEUROLITH® otrzymała jako jedyna dotąd metoda tego rodzaju dopuszczenie do leczenia ośrodkowego układu nerwowego u pacjentów z chorobą Alzheimera. Inne choroby neurologiczne, jak m.in. choroba Parkinsona oraz psychiatryczne takie jak depresja, są obecnie przedmiotem kolejnych badań klinicznych i prac badawczo-rozwojowych.
Fale uderzeniowe a ultradźwięki.
Zarówno fale uderzeniowe jak i ultradźwiękowe to fale akustyczne występujące w podobnym zakresie częstotliwości. Pomimo to różnią się od siebie znacząco. O ile ultradźwięki cechuje fala ciągła z licznymi oscylacjami, o tyle fala uderzeniowa charakteryzuje się pojedynczym impulsem uderzeniowym, po którym następuje fala rozciągająca o mniejszej amplitudzie. Ze względu na zmienną ekspozycję o wysokiej częstotliwości, energia fal ultradźwiękowych jest absorbowana przez tkankę i może powodować jej ogrzanie - efekt, który nie jest obserwowany w przypadku fal uderzeniowych. Stymulacja TPS nie powoduje zatem przegrzewania się tkanek.