Schorzenia leczone za pomocą tmsOsobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline

Leczenie BPD (ang. borderline personality disorder, BPD, osobowość z pogranicza) to jedno z największych wyzwań współczesnej psychiatrii.

Zaburzenie z pogranicza jest jednym z najczęstszych przyczyn nagłych hospitalizacji psychiatrycznych. Jednak każdy praktykujący psychiatra wie, że skuteczność dotychczas stosowanych form leczenia psychoterapeutycznego i farmakologicznego pozostawia wiele do życzenia.

Nowe spojrzenie na terapię BPD rzuca metoda TMS. Pomimo, że dotychczasowe prace badawcze były prowadzone na niewielkich grupach pacjentów, to ich efekty są bardzo obiecujące. Reyes-Lopez leczył szereg pacjentów ze średnim zmniejszeniem nasilenia objawów BPD o 30%. Największa poprawa dotyczyła objawów złości, niestabilności nastroju i impulsywności.

Inny badacz - Calihol podał połowę swojej grupy pacjentów placebo, aby móc porównać poprawę ich objawów z grupą pacjentów otrzymujących leczenie TMS. W grupie otrzymującej aktywny TMS znaczna poprawa objawowa występowała o 40% częściej niż w grupie placebo. Z kolei Feffer zdecydował się na badanie pacjentów żyjących jednocześnie z zaburzeniem osobowości typu borderline i depresją. Wszyscy jego pacjenci zauważyli znaczną poprawę nastroju, dzięki czemu łatwiej radzili sobie z innymi objawami BPD.

W Centrum Medycznym Magwise leczymy zaburzenie borderline za pomocą TMS. Zalecamy, aby terapii TMS towarzyszyła psychoterapia - wówczas efekty leczenia są najlepsze. W podobny sposób terapia TMS odbywa się, np. w Holandii, gdzie kojarzy się neurostymulację z terapią schematów i jest to nawet refundowane przez ubezpieczyciela publicznego.
Jako pierwsi w kraju stosujemy w leczeniu BPD kombinowane leczenie psychoterapeutycznie ze stymulacją TMS wykonywaną w trakcie sesji psychoterapii.

Pozwól sobie pomóc

Sprawdź czy kwalifikujesz się do terapii

Skuteczność TMS w leczeniu BPD

Wyniki leczenia w klinikach Magwise

Pacjenci poddani terapii TMS

%

Procent pacjentów, którzy odczuli poprawę