Baza wiedzy
TMS w leczeniu lekoopornej depresji- czy wiek ma znaczenie?
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) jest metodą rekomendowaną w leczeniu lekoopornej depresji u pacjentów, u których farmakoterapia i psychoterapia nie przyniosły pożądanych efektów. Jak wykazało badanie skuteczność TMS została potwierdzona u pacjentów w różnym wieku.
TMS obiecującą metodą leczenia kobiet ciężarnych z depresją ?
Kobiety zmagające się z depresją, będące w ciąży, często rezygnują z farmakoterapii kierując się dobrem i troską o zdrowie dziecka.
Szwecja kontra alkohol: TMS w walce z uzależnieniem?
Kraje nordyckie od dekad toczą boje z niekontrolowanym spożyciem alkoholu. Oprócz Danii, alkohol został uznany przez owe państwa największym zagrożeniem. Utrzymujące się do tej pory się surowe restrykcje produkcji i sprzedaży alkoholu w Szwecji przyczyniły się do zmniejszenia zainteresowania ludności alkoholem.
Kiedy znane staje się nieznane: depersonalizacja i derealizacja a TMS
Mózg jest podstawą dla poczucia własnej tożsamości, rozpoznawania siebie jako jednostki w odniesieniu do otoczenia. Zdarza się, że kontakt z rzeczywistością ulega pogorszeniu i jedność ciała i umysłu rozpada się, pojawia się uczucie nierealności, patrzenia na siebie z boku, otępienia emocjonalnego albo obcości w odniesieniu do Ja czy najbliższego środowiska.
10 września Dniem Zapobiegania Samobójstwom
Ideą Dnia Zapobiegania Samobójstwom jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej, niestety często pomijanych aktów samobójczych, a statystyki w Polsce są zatrważające. Nie ma większej wartości niż życie ludzkie, niestety jest ono bardzo kruche.
Piotr Sulik
Czy rTMS pomoże rzucić palenie?
Uzależnienie od nikotyny jest jednym z najczęstszych, najsilniejszych i najgroźniejszych uzależnień, które zabija rocznie prawie 6 milionów ludzi na świecie. Czy stymulacja rTMS pomoże w walce o życie i zdrowie palaczy? Najnowsze wyniki, opublikowane 4.08.2021 r., przez grupę badaczy pokazują, że TAK!
SAINT-TRD PO RAZ WTÓRY, czyli jak oduczyć mózg depresji
„Neurologia jest tym, co wiemy o mózgu, a tym, czego o nim nie wiemy, zajmuje się psychiatria” - takimi słowami psychiatra i neurolog, profesor Nolan Williams, współzałożyciel Brain Stimulation Laboratory przy Uniwersytecie Stanforda, rozpoczyna swój wykład w Claremont McKenna College. Prelekcję poświęcono tematyce wpływu technik neurostymulujących na regulację zachowania człowieka oraz różnych zaburzeń neuropsychiatrycznych.
rTMS w leczeniu zaburzeń lękowych. U neurofizjologicznych źródeł lęku.
Strach, lęk czy niepokój to stany emocjonalne pełniące bardzo ważną funkcję adaptacyjną. Pozwalają przewidywać nadchodzące niebezpieczeństwa i bronić się przed zagrożeniem. Siła oraz waga zagrożenia powinna determinować natężenie odczuwanych emocji i wyzwalać reakcję obronną organizmu. Niestety, w przypadku zaburzeń lękowych, mechanizm ten nie działa poprawnie. U osób cierpiących min. na nerwicę natręctw, zespół stresu pourazowego (PTSD), fobię, lęk uogólniony (GAD) reakcje te tzw. metody „radzenia sobie” są nieadekwatne do mocy bodźców i wywoływane przez zdarzenia niemające znamion zagrożenia. Badania dowodzą, że stosowanie przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (transcranial magnetic stimulation, TMS) może łagodzić objawy dolegliwości na tle lękowym, skutecznie przywracając równowagę neurofizjologiczną i poprawne funkcjonowanie procesów poznawczych.
Geneza TMS. Część 3.
Szacowana populacja osób zmagających się z jakimkolwiek zaburzeniem zdrowia psychicznego lub uzależnieniem w 2017 r. oszacowano na ok. 970 milionów na świecie. Depresja - 264 miliony, zaburzenia lękowe - 284 miliony. Z roku na rok liczba ta wzrasta, ale z problemami pojedynczych pacjentów mierzy się psychiatra. Tym samym poszukuje się nowych rozwiązań, skuteczniejszych w leczeniu zaburzeń psychicznych i nałogów, będących często objawem trudności psychologicznych. Obok farmako- i psychoterapii wyrosła gałąź metod neurostymulacyjnych, m. in. przezczaszkowa stymulacji magnetycznej (transcranial magnetic stimulation, TMS).
Wróg nie do określenia, czyli lęk niosący zagrożenie - leczenie zespołu lęku uogólnionego w terapii rTMS.
Jak pokazują rezultaty badań naukowych przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (rTMS) jest skutecznym narzędziem w walce z zaburzeniami lękowymi takimi jak nerwica obsesyjno-kompulsyjna czy zespół stresu pourazowego (PTSD). Jednocześnie, analiza zgromadzonych wyników, pozwala stwierdzić, że ta metoda leczenia dodatkowo obniża wskaźniki nastroju depresyjnego wśród osób cierpiących na powyższe schorzenia oraz, u chorych cierpiących zespół lęku uogólnionego (GAD), umożliwia leczenie zaburzeń snu.
Czy terapia TMS jest skutecznym narzędziem w leczeniu uzależnień?
Badacze od wielu lat analizują wpływ terapii powtarzalnej przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (rTMS) na stopień nasilenia „głodu” i ilości przyjmowanych substancji psychoaktywnych u osób zmagających się z problemem uzależnienia od alkoholu, nikotyny i narkotyków . Analiza rezultatów badań klinicznych jest obiecująca i pokazuje, że odpowiednio prowadzona terapia TMS, z właściwie dobraną częstotliwością pulsów stymulująca odpowiednie ośrodki w mózgu, pomaga zredukować spożywanie substancji psychoaktywnych oraz wywiera wyciszający wpływ na pacjentów uzależnionych.
Autoagresja. Jak pomóc chorym, którzy borykają się z tym problemem?
Autoagresja to nie tylko samookaleczenia, ale to również ciągłe obniżanie poczucia własnej wartości. Skąd się bierze? Jak temu zapobiec? Jak pomóc chorym, którzy borykają się z tym problemem? Ważne, aby nie bagatelizować sygnałów i szybko skorzystać ze specjalistycznej pomocy.
Agnieszka Sulik
Geneza TMS. Część 2.
Gdy w 1985 r. Anthony Barker wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Sheffield przeprowadzili pierwszą udaną przezczaszkową stymulację magnetyczną (transcranial magnetic stimulation, TMS) kory motorycznej, tym samym wywołując potencjał czynnościowy (motor evoked potential, MEP) w obszarze mięśnia zginacza palca małego, był to swoisty sukces w rejonie neurofizjologii i technologii medycznej, ale świat psychiatrów jeszcze nie spodziewał się tego, co miało nadejść. Ów sukces niebawem przeniesiono na pole neuropsychiatrii.
Geneza TMS. Część 1.
XX wiek i przyspieszający rozwój technologii przyniósł odkrycia, na bazie których lepiej poznano mózg człowieka. Metodycznie, krok po kroku, odkrywane są zasady regulacji neurofizjologicznej. Wykorzystywane w badaniach klinicznych techniki neuroobrazowania wskazują, w jaki sposób zbudowany jest ośrodkowy układ nerwowy, aczkolwiek mimo stale napływających danych poziom skomplikowania mózgowia, jego zdolności samonaprawy i powiązania z innymi układami narządów nadal zaskakują.
Nowy protokół, a szybka remisja objawów depresyjnych z użyciem TMS: skumulowana stymulacja seriami theta.
Skuteczność przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (transcranial magnetic stimulation, TMS) w niwelowaniu objawów depresyjnych została udowodniona naukowo, a w wielu krajach, m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Polsce, Rosji, Szwajcarii, państwach Beneluksu, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Turcji1 czy Australii jest coraz częściej stosowana jako równorzędna metoda leczenia owych zaburzeń nastroju.
rTMSem w bezsenność
Bezmiar szerzącej się bezsenności dotyka nawet 1/3 populacji świata. Około 33-50% ludności doświadcza objawów zaburzeń snu (Gałecki i Szulc, 2018). Czy jesteśmy świadomi wszystkich przyczyn tego zjawiska?
Czy łączenie terapii poznawczo-behawioralnej z rTMS może skutkować remisją lekoopornej nerwicy natręctw?
W 2014r. takie pytanie zadali sobie stambulscy naukowcy związani z uniwersytetem w Uskudar. Świadomi konieczności rozwijania nowych technik leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (obsessive-compulsive disorder, OCD), dostrzegli, iż nie prowadzono analiz, w których zastosowano by jednocześnie procedurę łączącą farmakoterapię, oddziaływania poznawczo-behawioralne i przezczaszkową stymulację magnetyczną (transcranial magnetic stimulation, TMS).
Przełom w walce z lekooporną depresją?
Naukowcy z Wydziału Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Uniwersytetu Stanford przeprowadzili procedurę z udziałem 31 uczestników, w wieku od 18 do 78 lat. Badanych łączyło rozpoznanie depresji lekoopornej i obecność myśli samobójczych.
Stymulacja układu nagrody w walce z depresją z zastosowaniem terapii behawioralnej i TMS
Wybitny polski neurobiolog, profesor Jerzy Vetulani (2012), nadmienia, iż jeden z układów funkcjonalnych mózgu, jakim jest układ nagrody, jest zaangażowany w każdą podstawową czynność, m. in. przyjmowanie pożywienia i wody, zachowania seksualne czy aktywności społeczne. Pobudzenie układu nagrody, czyli szeregu struktur podkorowych mózgowia, wywołuje uczucie przyjemności, zarówno w momencie oczekiwania na nagrodę, jak i osiągania jej.
Wrzesień Międzynarodowym Miesiącem Świadomości i Zapobiegania Samobójstwom
Kryzys suicydalny dotyka miliony osób rocznie na całym świecie. Kluczową rolę w zapobieganiu próbom samobójczym stanowi dostępność metod szybkiego rozpoznawania ryzyka i wdrażania rozwiązań, by uniknąć śmierci osób borykających się z lekooporną depresją (treatment-resistant depression, TRD) czy też w ostrym stanie zagrożenia życia.