TMS
Jak to działa?
Jak zacząć leczenie?
Przykładowa terapia
Zastosowania lecznicze
Skuteczność
FAQ
Zgłoś się
TPS®
Jak to działa ?
Jak zacząć leczenie
Psychiatra
Specjalistyczna poradnia psychiatryczna
Psycholog
Skorzystaj z pomocy naszego zespołu psychologów
E-recepta
Otrzymaj receptę zaocznie - bez wizyty lekarskiej
Depresja
Spektrum OCD
Zaburzenia lękowe
ADHD/ADD
Uzależnienia
Choroba Alzheimera
Zobacz wszystkie
Terapia TMS
Cennik zabiegów stymulacji magnetycznej
Terapia TPS®
Cennik zabiegów stymulacji impulsowej
Terapia TMS+TPS
Cennik zabiegów stymulacji kombinowanej
Neurolog
Specjalistyczna poradnia neurologiczna
Zespół
Aktualności
Baza wiedzy
Nasza klinika
Współpraca
Terapia TPS
Rola TMS w leczeniu depresji u pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu
Wśród pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu (TBI) odnotowuje się nasilone objawy depresji, które są oporne na leki. Osoby, które miały urazowe uszkodzenie mózgu są bardziej narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia min. lekoopornych zaburzeń depresyjnych.
TPS skuteczny w leczeniu depresji !
Kilka tygodni temu publikowano wyniki pierwszego na świecie badania pilotażowego „Effects of Transcranial Pulse Stimulation (TPS) on Adults with Symptoms of Depression—A Pilot Randomized Controlled Trial” zespołu naukowców z Hong-Kongu w Chinach. Na rezultaty tego badania z ogromnymi oczekiwaniami czekali na całym świecie wszyscy lekarze zajmujący się na co dzień neurostymulacją mózgu. Efekty przeszły oczekiwania samych badaczy, ale raczej wszyscy wtajemniczeni to od dawna przeczuwali - mamy pierwsze solidne dowody, że przezczaszkowa stymulacja impulsowa (TPS) działa przeciwdepresyjnie i jest potencjalną metodą terapeutyczną w leczeniu zaburzeń nastroju.
TMS wspiera podejmowanie decyzji
Czy przezczaszkowa stymulacja magnetyczna może zostać wykorzystana w usprawnieniu efektywności działania osób cierpiących na zaburzenia depresyjne? Skoro można oddziaływać na obwody neuronalne w określonej częstotliwości, czyli liczbie pulsów magnetycznych na sekundę, to jaka częstotliwość korzystnie wpłynie na sprawność myślenia?
Kanada: skumulowana stymulacja seriami theta w ciężkich zaburzeniach depresyjnych. Czy dwie sesje dziennie szybciej doprowadzą do remisji?
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna w 2008 roku została zaakceptowana przez FDA jako jedna z alternatywnych metod leczenia lekoopornych zaburzeń depresyjnych. Pulsy magnetyczne oddziałują pobudzająco na obwody neuronalne skojarzone z depresją, tym samym wywołując remisję objawów tj. anhedonia i brak siły do wstawania z łóżka.
Zapętlenie w rytuałach: wspólna droga korowo-podkorowa w OCD, TS i tikach.
Posiłkując się rezultatami badań naukowych prowadzonych w obszarze leczenia dwóch konkretnych, nie w pełni odrębnych, syndromów chorobowych - nerwicy obsesyjno-kompulsyjnej i zespołu tików ruchowych i głosowych, podkreśla się znaczenie stymulacji TMS jako być może alternatywnej dla farmakoterapii strategii oddziaływania terapeutycznego.
ADHD i ADD, czyli co się dzieje, gdy brakuje dopaminy?
"Prawdą jest to, że osoba z ADHD może się nauczyć czegoś: nie gdy chce, a po prostu gdy może. Gdyby zależało to od samych chęci, to nie spotkałem się jeszcze z żadną osobą, która „nie chciałaby się nauczyć” ważnego tematu, czy takiej, która chciałaby mieć problemy w szkole, pracy oraz relacjach międzyludzkich"- Tomasz Kowalczyk
Tomasz Kowalczyk
Własnymi słowami o TMS: przypadek Emmy
Historia 59-letniej Emmy może być doświadczeniem, w którym swoje przejścia odnajdą inne osoby borykające się z depresją.
W głąb mózgu, przeciw alkoholowemu uzależnieniu. Jak sięgnąć układu nagrody?
Co sprawia, że sięgamy po używki? Czynników wpływających na skłonność do nałogów jest kilka, między innymi predyspozycje genetyczne, uwarunkowania środowiskowe, nieumiejętne regulowanie emocji czy też dysregulacja neurofizjologiczna mózgowych systemów: kontrolującego/wykonawczego i systemu impulsywnego.
TMS w leczeniu lekoopornej depresji- czy wiek ma znaczenie?
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) jest metodą rekomendowaną w leczeniu lekoopornej depresji u pacjentów, u których farmakoterapia i psychoterapia nie przyniosły pożądanych efektów. Jak wykazało badanie skuteczność TMS została potwierdzona u pacjentów w różnym wieku.
TMS obiecującą metodą leczenia kobiet ciężarnych z depresją ?
Kobiety zmagające się z depresją, będące w ciąży, często rezygnują z farmakoterapii kierując się dobrem i troską o zdrowie dziecka.
Szwecja kontra alkohol: TMS w walce z uzależnieniem?
Kraje nordyckie od dekad toczą boje z niekontrolowanym spożyciem alkoholu. Oprócz Danii, alkohol został uznany przez owe państwa największym zagrożeniem. Utrzymujące się do tej pory się surowe restrykcje produkcji i sprzedaży alkoholu w Szwecji przyczyniły się do zmniejszenia zainteresowania ludności alkoholem.
Kiedy znane staje się nieznane: depersonalizacja i derealizacja a TMS
Mózg jest podstawą dla poczucia własnej tożsamości, rozpoznawania siebie jako jednostki w odniesieniu do otoczenia. Zdarza się, że kontakt z rzeczywistością ulega pogorszeniu i jedność ciała i umysłu rozpada się, pojawia się uczucie nierealności, patrzenia na siebie z boku, otępienia emocjonalnego albo obcości w odniesieniu do Ja czy najbliższego środowiska.
Czy rTMS pomoże rzucić palenie?
Uzależnienie od nikotyny jest jednym z najczęstszych, najsilniejszych i najgroźniejszych uzależnień, które zabija rocznie prawie 6 milionów ludzi na świecie. Czy stymulacja rTMS pomoże w walce o życie i zdrowie palaczy? Najnowsze wyniki, opublikowane 4.08.2021 r., przez grupę badaczy pokazują, że TAK!
SAINT-TRD PO RAZ WTÓRY, czyli jak oduczyć mózg depresji
„Neurologia jest tym, co wiemy o mózgu, a tym, czego o nim nie wiemy, zajmuje się psychiatria” - takimi słowami psychiatra i neurolog, profesor Nolan Williams, współzałożyciel Brain Stimulation Laboratory przy Uniwersytecie Stanforda, rozpoczyna swój wykład w Claremont McKenna College. Prelekcję poświęcono tematyce wpływu technik neurostymulujących na regulację zachowania człowieka oraz różnych zaburzeń neuropsychiatrycznych.
Piotr Sulik
rTMS w leczeniu zaburzeń lękowych. U neurofizjologicznych źródeł lęku.
Strach, lęk czy niepokój to stany emocjonalne pełniące bardzo ważną funkcję adaptacyjną. Pozwalają przewidywać nadchodzące niebezpieczeństwa i bronić się przed zagrożeniem. Siła oraz waga zagrożenia powinna determinować natężenie odczuwanych emocji i wyzwalać reakcję obronną organizmu. Niestety, w przypadku zaburzeń lękowych, mechanizm ten nie działa poprawnie. U osób cierpiących min. na nerwicę natręctw, zespół stresu pourazowego (PTSD), fobię, lęk uogólniony (GAD) reakcje te tzw. metody „radzenia sobie” są nieadekwatne do mocy bodźców i wywoływane przez zdarzenia niemające znamion zagrożenia. Badania dowodzą, że stosowanie przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (transcranial magnetic stimulation, TMS) może łagodzić objawy dolegliwości na tle lękowym, skutecznie przywracając równowagę neurofizjologiczną i poprawne funkcjonowanie procesów poznawczych.
Geneza TMS. Część 3.
Szacowana populacja osób zmagających się z jakimkolwiek zaburzeniem zdrowia psychicznego lub uzależnieniem w 2017 r. oszacowano na ok. 970 milionów na świecie. Depresja - 264 miliony, zaburzenia lękowe - 284 miliony. Z roku na rok liczba ta wzrasta, ale z problemami pojedynczych pacjentów mierzy się psychiatra. Tym samym poszukuje się nowych rozwiązań, skuteczniejszych w leczeniu zaburzeń psychicznych i nałogów, będących często objawem trudności psychologicznych. Obok farmako- i psychoterapii wyrosła gałąź metod neurostymulacyjnych, m. in. przezczaszkowa stymulacji magnetycznej (transcranial magnetic stimulation, TMS).
Wróg nie do określenia, czyli lęk niosący zagrożenie - leczenie zespołu lęku uogólnionego w terapii rTMS.
Jak pokazują rezultaty badań naukowych przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (rTMS) jest skutecznym narzędziem w walce z zaburzeniami lękowymi takimi jak nerwica obsesyjno-kompulsyjna czy zespół stresu pourazowego (PTSD). Jednocześnie, analiza zgromadzonych wyników, pozwala stwierdzić, że ta metoda leczenia dodatkowo obniża wskaźniki nastroju depresyjnego wśród osób cierpiących na powyższe schorzenia oraz, u chorych cierpiących zespół lęku uogólnionego (GAD), umożliwia leczenie zaburzeń snu.
Czy terapia TMS jest skutecznym narzędziem w leczeniu uzależnień?
Badacze od wielu lat analizują wpływ terapii powtarzalnej przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (rTMS) na stopień nasilenia „głodu” i ilości przyjmowanych substancji psychoaktywnych u osób zmagających się z problemem uzależnienia od alkoholu, nikotyny i narkotyków . Analiza rezultatów badań klinicznych jest obiecująca i pokazuje, że odpowiednio prowadzona terapia TMS, z właściwie dobraną częstotliwością pulsów stymulująca odpowiednie ośrodki w mózgu, pomaga zredukować spożywanie substancji psychoaktywnych oraz wywiera wyciszający wpływ na pacjentów uzależnionych.
Autoagresja. Jak pomóc chorym, którzy borykają się z tym problemem?
Autoagresja to nie tylko samookaleczenia, ale to również ciągłe obniżanie poczucia własnej wartości. Skąd się bierze? Jak temu zapobiec? Jak pomóc chorym, którzy borykają się z tym problemem? Ważne, aby nie bagatelizować sygnałów i szybko skorzystać ze specjalistycznej pomocy.
Agnieszka Sulik
Geneza TMS. Część 2.
Gdy w 1985 r. Anthony Barker wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Sheffield przeprowadzili pierwszą udaną przezczaszkową stymulację magnetyczną (transcranial magnetic stimulation, TMS) kory motorycznej, tym samym wywołując potencjał czynnościowy (motor evoked potential, MEP) w obszarze mięśnia zginacza palca małego, był to swoisty sukces w rejonie neurofizjologii i technologii medycznej, ale świat psychiatrów jeszcze nie spodziewał się tego, co miało nadejść. Ów sukces niebawem przeniesiono na pole neuropsychiatrii.
Geneza TMS. Część 1.
XX wiek i przyspieszający rozwój technologii przyniósł odkrycia, na bazie których lepiej poznano mózg człowieka. Metodycznie, krok po kroku, odkrywane są zasady regulacji neurofizjologicznej. Wykorzystywane w badaniach klinicznych techniki neuroobrazowania wskazują, w jaki sposób zbudowany jest ośrodkowy układ nerwowy, aczkolwiek mimo stale napływających danych poziom skomplikowania mózgowia, jego zdolności samonaprawy i powiązania z innymi układami narządów nadal zaskakują.
Nowy protokół, a szybka remisja objawów depresyjnych z użyciem TMS: skumulowana stymulacja seriami theta.
Skuteczność przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (transcranial magnetic stimulation, TMS) w niwelowaniu objawów depresyjnych została udowodniona naukowo, a w wielu krajach, m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Polsce, Rosji, Szwajcarii, państwach Beneluksu, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Turcji1 czy Australii jest coraz częściej stosowana jako równorzędna metoda leczenia owych zaburzeń nastroju.
rTMSem w bezsenność
Bezmiar szerzącej się bezsenności dotyka nawet 1/3 populacji świata. Około 33-50% ludności doświadcza objawów zaburzeń snu (Gałecki i Szulc, 2018). Czy jesteśmy świadomi wszystkich przyczyn tego zjawiska?
Czy łączenie terapii poznawczo-behawioralnej z rTMS może skutkować remisją lekoopornej nerwicy natręctw?
W 2014r. takie pytanie zadali sobie stambulscy naukowcy związani z uniwersytetem w Uskudar. Świadomi konieczności rozwijania nowych technik leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (obsessive-compulsive disorder, OCD), dostrzegli, iż nie prowadzono analiz, w których zastosowano by jednocześnie procedurę łączącą farmakoterapię, oddziaływania poznawczo-behawioralne i przezczaszkową stymulację magnetyczną (transcranial magnetic stimulation, TMS).
Przełom w walce z lekooporną depresją?
Naukowcy z Wydziału Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Uniwersytetu Stanford przeprowadzili procedurę z udziałem 31 uczestników, w wieku od 18 do 78 lat. Badanych łączyło rozpoznanie depresji lekoopornej i obecność myśli samobójczych.
Stymulacja układu nagrody w walce z depresją z zastosowaniem terapii behawioralnej i TMS
Wybitny polski neurobiolog, profesor Jerzy Vetulani (2012), nadmienia, iż jeden z układów funkcjonalnych mózgu, jakim jest układ nagrody, jest zaangażowany w każdą podstawową czynność, m. in. przyjmowanie pożywienia i wody, zachowania seksualne czy aktywności społeczne. Pobudzenie układu nagrody, czyli szeregu struktur podkorowych mózgowia, wywołuje uczucie przyjemności, zarówno w momencie oczekiwania na nagrodę, jak i osiągania jej.
Wrzesień Międzynarodowym Miesiącem Świadomości i Zapobiegania Samobójstwom
Kryzys suicydalny dotyka miliony osób rocznie na całym świecie. Kluczową rolę w zapobieganiu próbom samobójczym stanowi dostępność metod szybkiego rozpoznawania ryzyka i wdrażania rozwiązań, by uniknąć śmierci osób borykających się z lekooporną depresją (treatment-resistant depression, TRD) czy też w ostrym stanie zagrożenia życia.